Hiina logistika üllatab endiselt: laevad pannakse lisaraha eest aeglasemalt sõitma
Kui alles hiljaaegu kõlasid uskumatu trendina maanteeveod Hiinast Euroopasse, siis nüüd on tekkinud uus nähtus: laevafirmad küsivad lisaraha selle eest, et kaup liiga kiirelt kohale ei jõuaks, kirjutab Flameko Forwanding müügidirektor Kalev Kirt.
Maersk oli esimene laevafirma, kes pani käima eraldi "aeglase laevaliini". Foto: Maersk
Veomahud Hiinast on viimase paari kuuga väga järsult kukkunud. Kõik ennustused kõrghooajale pärast COVIDi piirangute lõpu järsule tõusule ja kiirelt saabuvale Hiina uuele aastale pole täitunud ning läinud on hoopis vastupidiselt, mahtude langus on veelgi süvenenud ning tekkinud on nähtused, mille peale alles hiljuti oleks kõik naerma hakanud.
Taani laevandushiiglane AP Moller-Maerski tegevjuht Soren Skou deklareeris viimase kvartali majanduskokkuvõtteid tehes küll taas 62% suuremat kasumit kui mullu samal ajal, kuid lisas, et silmapiiril on üsna tumedad pilved: „maailm seisab silmitsi geopoliitilise ebakindluse ja inflatsioonisurve kombinatsiooniga, milliseid me pole näinud aastakümneid.“
A.P. Moller – Maersk tellis oma laevastikku juurde veel kuus suurt ookeanilaeva, mis saavad lisaks tavakütusele sõita ka metanoolil, ehk kõige reaalsemal alternatiivkütusel senisele fossiilsele diislikütusele või maagaasile.
Üha enam Euroopa suuri logistikafirmasid annavad teada uute raudteeliinide avamisest Hiina ja Euroopa vahel, mis väldivad Venemaad ja Valgevenet. Eesti logistikute hinnangud uute liinide osas on veel valdavalt pessimistlikud, kuid nagu näitab Soome Nurminen Logisticsi Trans-Kaspia kaubaliini populaarsus, siis kõrvale heita seda kanalit ka ei saa.
Hiina presidendi Xi 0-COVID poliitika tõttu on Hiinas praegu ligi 400 miljonit inimest täielikult või osaliselt karantiinis. Lisaks sõda Ukrainas, mis kokku on tekitanud olukorra, kus osakonteinerite puhul on raudteeveo hind juba sama või isegi madalam, kui mereveo hind samale kaubale, nendib Flameko Forwanding müügijuht Kalev Kirt erinevate tarnekanalite hetkeseisu kommenteerides.
Sel nädalal sai jõudis avalikkuse ette 8. aprillil 2025 toimuva Laoseis 2025 konverentsi programm, mis keskendub suures osas kogemuslugudele: kokku on laval seitse kasutajalugu nutikate tehnoloogiate ja lahenduste rakendamisest laondussektoris.