Scania ja MAN-i ühendamine tähendaks ühtlasi Euroopa suurima kommertssõidukite tootja loomist. Siiani on nii Scania kui MAN laiemast koostööst keeldunud, rõhudes kumbki oma iseseisvusele.
Seni on Volswageni kontsern MAN-is osaline 30 protsendiga ja omab 46 protsenti Scania osakutest. Ajakirja Spiegel käsutuses oleva info kohaselt plaanib VW aga suurendada Scanias osalust kuni 80 protsendini ja kanda sellega rootslastele üle ka oma osaluse MANis. Scania peab tegema MAN-i aktsionäridele ülevõtmispakkumise ning saama enamusaktsionäriks.
„VW eesmärgiks on kontrollida oma veoautode osa, kasutada sünergiat ja vahendeid hulgal, mis on selles tööstuses väga olulised,“ ütles Daniel Schwarz, Commerzbank AG analüütik Bloombergile. „See on stsenaarium, mis on VW seisukohalt kõige mõttekam.“
MANi teates on kirjas, et „läbirääkimised on varases faasis ja et tulemus on veel lahtine ning otsuseid ei ole veel tehtud“. Ühtlasi nimetab MAN Scaniaga ühinemist „spekulatsiooniks“. MAN üritas Scaniat üle võtta 2006. aasta septembris ning oli sunnitud oma 10,3 miljardi euro suuruse pakkumise 2007. aasta jaanuaris Volkswageni ja Investor AB survel tagasi võtta. Investor müüs oma Scania osaluse VW-le 2008. Scania ja MAN-i kombineeritud osalus Euroopa raskeveokite ja bussiturul on Europa Autotootjate Assotsiatsiooni andmetel 29 protsenti, Daimleril 21 ja Volvol koos Renault veoautode osaga 23 protsenti.
Maailma mastaabis tähendaks MANi ja Scania liit 5,9 protsendilist turuosa.
Teade tõstis MANi aktsiad viimase kahe kuu kõrgeimale tasemele. Scania ja MAN-i ühendamine tähendaks ettevõtte loomist, mis ületaks nii Volvot kui Daimlerit veoautode ja bussid tootjana.
Volvo ennustuse kohaselt kasvab raskeveokite turg Euroopas sel aastal 10 protsenti ning 20-30 protsenti Põhja-Ameerikas. „See, et Scania ja MAN tihendavad koostööd, on loogiline, arvestades et Volkswagen omab mõlemaid ettevõtteid,“ ütles Danske Markets Equities analüütik Carl Holmquist Bloombergile. „Küsimus on nüüd, mis juhtub konkreetselt nende kolme firma omanike osas?“
Autor: Katri Soe-Surén
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saavad, vähemasti uue Opel Frontera näitel, mille korral on hübriidajamiga sõiduki (GS-varustuses) ja soodsaima täiselektrilise versiooni hinnaerinevuseks vaid 900 eurot. Kui te ei usu, siis minge ja vaadake Auto Bassadone Rocca keskuses ise järele. Lisaks leiate sealt alates jaanuarist teisegi Opeli linnamaasturite alase uudise, milleks on auhinnatud Grandlandi teine põlvkond.