Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.
Milliseid tööprotsesse tõstuki kasutamine kõige enam mõjutab?
Tõstuki kasutamine ettevõtte tööprotsessides võib olulised määral parandada protsesside toimivust ja efektiivsust. See aitab vähendada nii aega kui jõupingutusi, mida ühel laotöötajal on vaja rakendada raskemate koormate liigutamiseks, ja see suurendabki nii töö jõudlust kui tootlikkust. Seejuures on oluline valida õige tõstuki mudel, et töö korraldus muutuks lihtsamaks ja sujuvamaks.
Vastukaalutõstuk pakub lahenduse erinevate materjalide ja koormate käsitlemisel olenemata sellest, kas tööd on vaja teha laos, ehitusplatsil või tootmisüksuses. Seega õige tõstuki valimine aitab ettevõttel läheneda erinevate materjali käsitlemise vajadustele efektiivsemalt ja tõhusamalt.
Olulised tegurid, millega peab arvestama tõstuki valimisel
1. Keskkond
Tõstuki valikul on oluline määrata kindlaks, kus ja millistes tingimustes seda kasutama hakatakse. Siin on oluline vahe valikute tegemisel, kas tõstuk töötab siseruumides või hoopis väljas, kas keskkonnas on stabiilne temperatuur või või hoopis eritingimustele vastav/kõikuv, milline on pinnas/põrand jne., millega tõstuk peaks hakkama saama paindlikult?
- Siseruumides on sageli parim valik elektritõstuk. Seda peamiselt sellepärast, et puuduvad heitgaasid ja elektritõstuk töötab vaikselt.
- Välitingimustes on tavaks saanud, et eelistatud on sisepõlemismootoriga ehk diisel- või gaasitõstuk. Ehki sisepõlemismootoriga tõstukid on loodud selleks, et toimida ka raskemates tingimustes (nagu vihm, miinuskraadid) arenevad ka tänapäevased elektritõstukid kiirelt selles suunas, et toimida probleemivabalt kõikides töötingimustes.
2. Tõstevõime ja tõstekõrgus
Tõstuki valimisel tuleb hinnata, milliseid koormaid ja kui kõrgele tõstuk peab tõstma. Tõstukeid valmistatakse erinevate tõstevõime ja -kõrgusega. Seega on tähtis veenduda, et valitud tõstuk suudab täita maksimaalseid kaalu- ja kõrgusenõudeid, mida töökeskkond ning protsessid ette näevad.
3. Vahekäikude laius ja ruumide kõrgus
Laoruumi või hoiuruumi vahekäikude laiuse mõõtmine kuulub tõstuki mudeli valiku tegemisel ettevalmistavate tööde hulka. Siin tuleb mõelda läbi teekond, kust kaudu peaks tõstuk liikuma tööülesandeid täites ning ära märkida madalamad läbikäigud, kus tõstuk peaks vajaduse korral liikuma pääsema. Kitsamate riiulivahede ning kõrgemate riiulite korral võib vaja minna spetsiaalselt sellistes tingimustes töötamiseks mõeldud tõstukeid nagu lükandmast- või kitsavahetõstuk. (
ing.k ”
very narrow aisle” ). Laiemates vahekäikudes saab kasutada tavalisi vastukaalutõstukeid.
4. Toiteallikas ja kütusetüüp
Tõstukid jagunevad toiteallika järgi peamiselt kolmeks: elektritõstukid, diiseltõstukid ja gaasitõstukid. Igal ühel neist on erinevaid eelised ja puudused sõltuvalt kasutusotstarbest.
Elektritõstukid
- Eelised: elektritõstuk sobib suurepäraselt siseruumides kasutamiseks, kuna ei tekita heitgaase ja töötab vaikselt. Üldiselt on elektritõstukid ehitatud nii, et juhi vaateväli oleks maksimaalselt hea. Uuemad liitiumakudega tõstukid pakuvad suurt jalaruumi, sest tõstuki aku on viidud põhja alla. (Liitiumakude kohta saab lugeda siit>>) Elektritõstukite hooldustööd on samuti vähem kulukad, kuna elektritõstukitel on oluliselt vähem liikuvaid ja seetõttu ka kuluvaid osi
- Puudused: elektritõstukid vajavad laadimist, mis võib tekitada ettevalmistamata kasutajale tööprotsessides seisakuid. Aku eluiga ja hoone infrastruktuur on olulised tegurid, millega tuleb arvestada tõstuki laadimisvajaduste täitmisel.
Diiseltõstukid
- Eelised: suure jõudlusega ja sobivad hästi raskete koormate liigutamiseks - eriti hästi just välitingimustes ja ebatasasel pinnasel. Lisaks suudavad diiseltõstukid töötada pikema aja vältel ilma seisakuteta.
- Puudused: kõrge heitgaasi tase muudab diiseltõstuki ebasobivaks siseruumides kasutamisel. Samuti tekitavad diiseltõstukid rohkem müra ja vibratsiooni. Diiseltõstuki tankimiseks on üldiselt tarvis kas lokaalset mahutit või transpordianumaid, millega kütust vedada ja tankida. Lisaks on diiseltõstukite korraline hooldus üldjuhul keskmisest kallim, kuna hooldatavaid osasid on lihtsalt rohkem.
Gaasitõstukid
- Eelised: gaasitõstuk on keskkonna suhtes ehk kõige paindlikum, kuna sobib kasutamiseks nii sise- kui välistingimustes. See on diiseltõstukist vaiksem ja tekitab vähem heitgaase.
- Puudused: kütusekulu on gaasitõstukil tihti suurem kui diiseltõstukil ja gaasi pidev kättesaadavus võib olla logistiline väljakutse. Gaasitõstuki üldiselt kõrge kütusekulu tähendab seda, et ühe ballooniga töötades on järjestik tööaeg ca 2-3h. Gaasiballoonide vahetamine masinal on küll lihtne, kuid tühja ballooni vahetamine täis ballooni vastu võib olla keerukas ning ebamugav logistiliselt. Lisaks on gaasitõstuki hooldus samuti pigem keskmisest kallim, kuna hooldatavaid osasid on rohkem.
5. Hooldus ja jooksvad kulud
Tõsteseadme eluea ja töökindluse määrab suuresti selle regulaarne hooldamine. Akutoitel elektritõstukitel on üldiselt madalamad hoolduskulud tänu vähematele liikuvatele osadele. Plii baasil tõstukiakude kasutusel tuleb silmas pidada seda, et regulaarne ja õigesti ajastatud laadimine ning ka akuvee taseme jälgimine on võtmetähtsusega aku eluea pikendamisel. Liitiumi baasil elektritõstukite aku on seevastu aga täielikult hooldevaba ning vastuvõtlikum lühikestele laadimistsüklitele (
ing.k. “Opportunity charging”). Tulenevalt sellest püsib tõstuki potentsiaalne tööaeg maksimaalne, aku peab kauem vastu ning tänu hooldevabale akule jääb hooldada vaid tõstuk ise.
Tõsteseadme hooldusaeg on üldiselt määratud tõsteseadme tootja poolt. Heaks tavaks on saanud sisepõlemismootoriga seadmetel mootoriõli ja filtrite vahetus korra aastas või 500 töötunni tagant (kumb enne täitub). Rasketes oludes või kõrge töökoormusega töötavatel seadmetel määratakse hooldusvälp vastavalt tootja juhistele ja tõsteseadme töötingimustele.
6. Tööohutus ja kasutusspetsiifilised nõuded
Tõstuki valimisel tuleks erilist tähelepanu pöörata ka tööohutusele ja tõstuki kasutusspetsiifilistele nõuetele. Samuti tuleks e nnetavalt läbi mõelda ka vajadus mõne spetsiifilisema lisaseadme järele. Kuigi enamasti saab kõik vajalikud tõstmised, kahvlite ning "käib kah" mentaliteedi abil tehtud, aitab, vastavaks tööks mõeldud haarats või muu sarnane lisaseade pikas perspektiivis kokku hoida tuhandeid eurosid kahjustamata jäänud kaupade ning töö tegemiseks kuluva aja näol.
Kui tõstukid ja inimesed töötavad ühel tasapinnal teineteise kõrval, tasuks mõelda hoiatuslambi ja häälsignaalide lisamisele. Samuti võivad oluliseks osutuda ergonoomilised lahendused selliselt, et operaatori töö oleks mugavam ja ohutum. Tootjad teevad omalt poolt kõik, et tõstukioperaatori töökoht oleks võimalikult mugav, vajaminevad funktsioonid loogiliselt paigutatud ja vaateväli hea. Nii on tööohutus ja -ergonoomika kenasti tagatud.
Trend ja tulevik
Viimase viie aasta jooksul on tõstetehnika turul domineerinud väga selge trend – elektrilise tõstetehnika kasutuselevõtu kasv. Sellist trendi soosivad mitmed tegurid:
- Keskkonnamõju vähendamise vajadus: elektrilised tõstukid on heitgaaside vabad, mis teeb selle masina atraktiivseks nii lao kui tootmise keskkonnas, kus töö käib suletud ruumides või keskkonnasõbralikkusel on suur tähtsus.
- Müra vähendamise nõue: elektrilised tõstukid on oluliselt vaiksemad kui diisel- või gaasitõstukid, ja see parandab töötingimusi läbi müra vähenemise.
- Operatiivkulude vähendamise ootus: kuigi algselt võib elektrilise tõstuki hind olla kallim võrreldes diisel- ja gaasitõstukiga, on elektritõstuki ekspluatatsioonikulud tavaliselt siiski madalamad tänu väiksemale energiakulule ja hooldamise vajadusele.
- Tehnoloogia pidev areng: akutehnoloogia areng on võimaldanud suurendada elektriliste tõstukite tööaega ja vähendada laadimisaegu, muutes niimoodi elektritõstuki praktilisemaks lahenduseks ka intensiivsemates töötingimustes.
Euroopas on elektrilise tõstetehnika kasutuselevõtu kasv olnud võrreldes Aasia ja USA turuga kõige kiirem. Rangemad heitgaasinormid ja keskkonnateadlikkus on oluliselt kiirendanud üleminekut elektrilisele lahendusele. Samas on diisel- ja gaasitõstukid endiselt populaarsed välistingimustes ja sellistes tööstusharudes, kus on vaja suurt tõstevõimsust.
Nagu öeldud, areneb tehnoloogia aga täna väga kiiresti ning elektriliste tõstukite tootjad töötavad jõuliselt selle nimel, et ka elektritõstukeid kasutataks rohkem välistingimustes ja asukohtades, kus infrastruktuur veel välja ehitatud ei ole. Näiteks pakub Aasia juhtiv elektritõstukite ja liitiumakude tootja „E-P Equipment“ erinevaid „kiirvahetusega“ liitiumakusid. Samuti on nad välja töötamas akupanka, mis võimaldab vajadusel liitiumakusid kiirlaadida kohas, kus puudub selleks vajaminev infrastruktuur või üldse tarbeelektri võimekus.
Seega tõstuki ostmise planeerimisel tuleb tõesti analüüsida ja põhjalikult läbi mõelda, millisest masinast kõige rohkem Sinu ettevõtmisele tulu tekib. Palju sõltub sellest, millises kasutuskeskkonnas tõstuk oma tööd tegema asub, milliseid koormuseid ja kui kõrgele tõstma peaks. Siit edasi ongi juba kergem otsustada, et kas Sinu vajadustele ja töötingimustele vastab paremini pigem elektriline, diisel- või gaasitõstuk. Nii nagu artiklis lahatud sai – igal masinatüübil on omad eelised ja puudused, millega arvestada tuleb. Tehes aga teadliku valiku ja arvestades masina eripäradega, saab kindlasti ettevõtte tootlikkust tõsta ja tööprotsesse ka kiirendada.
Muidugi saab Laomaailm vajaduste väljaselgitamisel ja õige valiku tegemisel toeks ja abiks olla! Võta meiega ühendust ning selgitame täpselt välja, millise tõsteseadmega teie oma tööd jätkata võiksite. Seotud lood
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.