Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing (EMSA) ja AS Tallink Grupp ning tema tütarettevõtete vahelise palgaleppe täitmise vaidlus on saadetud lahendamisele Harju Maakohtusse, kuna omavahelistel kõnelustel kokkuleppele ei jõutud.
“Jah, esitasime möödunud nädalal kaebuse Harju Maakohtusse. Põhjus on lihtne, töötajatel jäi palk septembris tõstmata lepingus ettenähtud mahus 6%,” selgitas olukorda EMSA esimees Kaia Vask.
Kuna meil on Tallinkiga ühest lepingupunktist erinev arusaamine, siis oli sellele punktile põhjenduse saamiseks tarvis pöörduda kohtu poole, lisas Vask.
Otsus tehti juba varem
“Tallinki head majandustulemused ei ole kohtusse kaebamise põhjuseks, kuna otsus tehti tunduvalt varem,” selgitas Vask. “Kohtusse mindi sellepärast, et 5. oktoobril laekus töötajate arvele tunduvalt vähem raha kui oli varem kokku lepitud.”
Vaski sõnul pole EMSA ja Tallinki vahel läbirääkimisi toimunud, küll aga üritati kokkusaamistel probleemidele lahendusi leida, kuid kahjuks see ei õnnestunud.
“Me oleme päris kindlad, et töötajatel oleks olnud õigus saada tunduvalt rohkem palka, kui praegu kätte saadi,” rääkis Vask.
Palgad jäetud tõstmata
EMSA on pöördunud hagiga kohtusse kahe probleemi puhul. Esiteks on EMSA seisukohal, et Tallink on rikkunud lepingut ning mitte täitnud endale võetud kohustusi, jättes tõstmata töötajate palgad kollektiivlepingus ettenähtud 6 % võrra. Samuti on tööandjad juba pikka aega jätnud osadele töötajatele maksmata nende põhitöötasu kokkulepitud määras, viies töötajad üle tunnipalkadele.
Seotud lood
Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing (EMSA) ja AS Tallink Grupp ning tema tütarettevõtete vahelise palgaleppe täitmise vaidlus on lahendamisel Harju Maakohtus.
Kolmeprotsendiline palgatõusu nõudmine Tallinki töötajaile tähendaks Äripäeva arvutuste kohaselt laevafirmale tosin miljonit krooni lisakulu. Palgatõusu nõuab iga neljas merel töötavast Tallinki töötajast.
2010. aastal mõistis Töövaidluskomisjon Tallinkile mehitusteenust osutavatelt tütarettevõtetelt OÜ Hansaliin ja OÜ HT Laevateenistus välja kokku ligi 700 000 krooni hüvitisi ja vähemmakstud töötasusid.
Tallink Grupi kommunikatsioonijuhi Luulea Lääne sõnul võib Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühingu (EMSA) hagi Tallinki vastu tuleneda asjaolust, et Tallink on juba kohtus vaidlustanud palgaleppe mittekohase täitmise EMSA poolt.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.