• 09.06.17, 14:11
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Plokiahelal põhineva logistikaplatvormi maailma esmaesitlus toimub Muuga Sadamas

21. juunil esitletakse Muugal SmartLogi pilootprojekti käigus valminud logistikaplatvormi, mille vahendusel saab jälgida reaalajas eksportkonteinerite laadimis-, tollimis- ja eelveoprotsesse. Platvorm põhineb plokiahelal ehk blockchain’il, mille olemusest antakse samuti ülevaade.
Plokiahelal põhineva logistikaplatvormi maailma esmaesitlus toimub Muuga Sadamas
Logistikauudistele tutvustas üritust SmartLogi eestvedaja Eestis, Sensei juht Illimar Paul:
Plokiahelate (Blockchain) ja asjade interneti kombinatsioonist on kujunemas hüppelaud infoajastu uuele tasemele, kus masinad vabastavad inimese paljudest (et mitte öelda enamusest) tema tänastest tööülesannetest. Olgu selliseks masinaks kas siis isesõitev auto, tööstusrobot, tark maja, ERP süsteem või midagi muud.
pane tähele
21. juunil viiakse andmevahetus logistikas täiesti uuele tasandile. Tule Muuga sadamasse sellest osa saama!
Ürituse programmi saad lugeda siit ja registreeruda siin.
Samuti kõikjal meie ümber leiduvad erineva võimsuse ning võimekusega arvutid, mille võrgustamise teel summeeritavate andmemassiivide põhjal suudab tehisintellekt teostada loendamatu arvu tehteid ja sõlmitakse miljoneid masinatevahelisi tarku lepinguid (Smart Contracts) – murdosa jooksul sekundist. Selliseid tehteid ja lepinguid, mis optimeerivad tervikutena suuremaid koosluseid kui inimmõistus iial hallata suudaks.
See utoopiana tunduda võiv visioon muutub reaalsuseks, kui kõiki tarku seadmeid (asju) ühendab internetivõrgustik (asjade internet ehk IoT – Internet of Things), milles masinate vahel reaalajas toimuv automatiseeritud infovahetus ja andmehaldus on turvaline, usaldusväärne, püsivalt stabiilne, lihtsasti juurdepääsetav, paindlik ja selle kõige juures veel ka odav (erinevalt EDI-st). Selle utoopia muudab reaalsuseks plokiahelatehnoloogia, mille esimeseks edukaks turutestiks oli ja on Bitcoin.
Ärirakendusteks kohandatavate, plokiahelal põhinevate platvormide loomiseks on IBM annetanud maailmale vabaks kasutamiseks plokiahela lähtekoodi, millele koostöös Linuxiga rajatud rakendust nimetatakse Hyperledger’iks (https://www.hyperledger.org).
Kui seni on plokiahelad olnud valdavalt finantstehnoloogia siseringi teemaks, siis 2016/2017 ärihooajal on plokiahelad end sealt välja murdnud. Transport, logistika ja väliskaubandus on sealjuures kõrge prioriteetsusega valdkondadeks. Need on juba valdavalt eeskujulikult digitaliseeritud süsteemid, kus liikuvad ja salvestatud andmemassiivid loovad asjade interneti ja plokiahelate sümbioosile soodsa leviala.
Hetkel on maailmas käimas kaks suuremat plokiahelate logistikaplatvormide arendusprojekti. Neist esimese puhul töötavad IBM koos Maerskiga välja globaalset konteinervedude süsteemi. Teisel aga on otsene seos Eestiga.
Soome-Rootsi-Eesti-Läti rahvusvaheline ühisprojekt SmartLog* (https://smartlog.kinno.fi)  töötab Hyperledger’i põhjal välja logistikaturule suunatud avatud plokiahela platvormi, mis võimaldab kõikide logistikaahelate kõikidel osapooltel omavahel turvaliselt ja andmete privaatsust säilitades hiiglaslikuks krüpteeritud ja jagatud võrgustikuks liituda. Seda vaid ühe API liidestusega oma süsteemi ja plokiahela vahel. SmartLogi plokiahela platvormi esmaversiooni maailma esmaesitlus toimub 21. juunil 2017 Muuga Sadamas, kus Äripäeva Logistikaklubil on eksklusiivõigused sellest kogemusest vahetult osa saamiseks.
*SmartLog on Euroopa Regionaalarengu Fondi poolt rahastatav 2,4 miljoni eurose eelarvega kolmeaastase kestvusega Interreg Central Baltic’u projekt, mille juhtpartneriks on Kouvola Innovation OY (Soome). 

Seotud lood

Uudised
  • 22.06.17, 12:13
Muugal esitleti ainulaadset paberivaba logistikasüsteemi
Muuga sadamas esitleti paberivaba logistika testplatvormi, mille vahendusel saab reaalajas jälgida eksportkonteinerite laadimis-, tollimis- ja eelveoprotsesse. Maailmas ainulaadne süsteem vähendab tuntavalt paberimajandust, bürokraatiat ja kiirendab protsesse.
Uudised
  • 16.06.17, 11:29
Eesti ettevõtja veab revolutsioonilist logistikaprojekti
SmartLogi välitööde juht, Sensei juhataja ja meie oma plokiahelaspetsialist Illimar Paul on veendunud uudse tehnoloogia revolutsioonilisuses. Ta kutsub ka teisi Eesti ettevõtjaid SmartLogi projektiga ühinema, sest nõnda saab esimeste seas osa tulevikust.
Uudised
  • 21.06.17, 12:02
Interreg Central Balticu projektid peavad suutma olukorda paremaks muuta
Interreg Central Balticu projektid peaksid lahendama reaalseid probleeme ja parendama konkreetseid ebaefektiivseid olukordi logistikas, ütles Interreg Central Baltic projektijuht Ivo Volt täna toimuval konverentsil SmartLog Pilot1: Blockchain Taking Logistics to 4.0.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 22:54
Vastukaalutõstukid ‒ miks on tarvis ja mida valida?
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Logistikauudised esilehele