Euroopa Liidu liikmesriigid kiitsid ühehäälselt heaks Euroopa Komisjoni transporditaristu toetuste paketi kogumahuga 11,93 miljardit eurot, mille üheks osaks on ka Rail Balticu projekt.
Ettepaneku rahastusotsuseks tegi Euroopa Komisjon 29. juunil, tänane liikmesriikide poolne heakskiit muudab seega Rail Balticu rahastusotsuse lõplikuks.
Majandus- ja taristuminister Kristen Michali kinnitusel annab tänane lõplik otsus kindluse projektiga edasi minna. „Rail Balticu raudteeühendus toob Läänemere piirkonda, seal hulgas Eestisse mahuka investeeringu ning tagab tulevikus kiire ja turvalise ühendustee meie liitlastega Euroopas, mille üle tasub Euroopa ääreala väikeriigil kindlasti rõõmu tunda,“ lisas Michal.
Michali sõnul tõi Euroopa Komisjon tänasel kohtumisel välja, et kõikide heakskiidetud projektide kogumaht on sedavõrd suur, et tegemist on Euroopa Komisjoni suurima ühekordse investeeringuga transporti. „Selline hinnang näitab väga selgelt, et Euroopa on võtnud eesmärgiks oma liikmesriike tugevamate ühendusteedega siduda, keskendudes eelkõige piiriülestele projektidele, mis kindlasti tähendab ka Eesti majanduspotentsiaali kasvu,“ selgitas minister.
„Lisaks soovin tänada kõiki projekti seni vedanud ametnikke ja eksperte, maavanemaid ja nende meeskondi, kohalikke omavalitsusi, Euroopa Parlamendi saadikuid, Euroopa Komisjoni eelmist transpordivolinikku Siim Kallast ning praegu selles ametis olevat Violeta Bulci, samuti projekti arenguks vajalikku konstruktiivset tagasisidet andnud kodanikuühendusi ja kõiki Eesti majandusarengule kaasa elavaid inimesi.“
Eesti, Läti, Leedu ning kolme riigi osalusega ühisettevõte saavad projekti esmase etapi elluviimiseks kokku 540 miljonit eurot, millest 81,83% tasutakse Euroopa Ühendamise Rahastust (CEF). Eesti osa projekti esmase taotluse eelarvest on 213 miljonit eurot, millest 174 miljonit tuleb Euroopa Liidult ning 39 miljonit riigieelarvest järgneva nelja aasta jooksul. Eestis kulub 40 protsenti nimetatud mahust erinevate ettevalmistustööde lõpuleviimiseks ning 60 protsenti Rail Baltic raudtee ehitustööde esimesteks etappideks.
Vastavalt Euroopa Komisjoni ja Balti riikide kokkuleppele peavad ehitustööd Rail Balticu trassil algama 2018. aastal.
Rail Baltic on kavandatav moodne ja keskkonnasõbralik kiirraudtee, mis ühendab Eesti Euroopaga ning naaberriikide Läti ja Leeduga. Uus rahvusvaheline raudteeühendus on oluline arengusamm Balti riikide transpordivõimaluste edendamisel.
Seotud lood
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.