Nafta hind kerkis täna maailmaturul kaheksa kuu kõrgeimale tasemele pärast seda, kui Iraagi mässulised võtsid kontrolli alla riigi põhjaosas asuva naftalinna Kirkuki ja liikusid lähemale pealinnale.
West Texas Intermediate (WTI) toornafta hind kerkis täna varahommikul New Yorgi börsil 1,5% võrra, 105,97 dollarini barreli eest. Viimane kord, mil nafta hind ületas 105 dollarit, oli mullu 19. septembril.
Londoni-põhise Brenti toornafta hind tõusis 2,1% võrra, 112,29 dollarini barreli eest. See on kõrgeim tase alates tänavu 3. märtsist. Märtsis tõusid naftahinnad pingete tõttu Ukrainas ja Venemaal, vahendas Marketwatch.
Naftahinnad tõusid märkimisväärselt kolmapäeval pärast seda, kui Maailmapank kärpis maailmamajanduse prognoosi. Pank langetas maailmamajanduse selle aasta kasvuprognoosi 3,2 protsendilt 2,8 protsendile. Eelmine prognoos tehti jaanuaris.
Iraagis jätkusid täna vägivallalained. Reutersi teatel on Iraagi kurdide väed võtnud täieliku kontrolli riigi põhjaosas asuva Kirkuki linna üle, kus pole enam kohal Iraagi vägesid. Iraagi ja Süüria islamimässulised (ISIS) olid eelnevalt haaranud juba kaks Iraagi põhja regiooni linna kahe päeva jooksul.
"Praeguseks on konflikt riigi põhjaosas, kuid tundub, et turgudel valitseb mure, et see võib laieneda lõunaosas asuvate tootmispiirkondadeni. Kuna Brenti toornafta hind on 24 tunni jooksul kerkinud juba umbes 2%," teatas JBC Energy.
CNNi teatel tegi ISISe kõneisik täna ka pöördumise, milles ähvardati enda kätesse haarata veelgi enam linnasid, kaasa arvatud Iraagi pealinna Bagdadi. Kõneisik Abu Mohammed al-Adnani teatas pöördumises rühmituse veebilehel, et lahing "laieneb Bagdadi ja Karbalasse. Nii et olge selleks valmis". CNNi teatel ei ole võimalik salvestise autentsust ega aega kindlaks teha.
Iraagi naftaminister Abdul Kareem Luaibi ütles eile, et ei usu vägivalla laienemist naftatootmispiirkondadesse riigi põhjaosas. Samal ajal ütles riigi välisminister Hoshyar Zebari, et riik seisab silmitsi tõsise ohuga.
Seotud lood
Tõenäoliselt jääb Euroopa diisli hind suvel langussurve alla, olles esmakordselt alates 2003. aastast kukkunud tänu kasvanud impordile Venemaalt ja USAst, vahendab Bloomerg.
Nafta hind on sel nädalal võtnud järsu suuna alla ja selle põhjuseks võib olla nii maailmamajanduse aeglustumine kui ka ülepakkumine turul.
Mitmed strateegid ja naftakauplejad usuvad, et talveks tõuseb naftabarreli hind 100 dollarini, mis tähendab praeguselt tasemelt üle 20 protsendi tõusu.
Praegu on geopoliitilised pinged kõrged, kuid nafta hinda võib tabada üle 10% langus.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.