Estonian Airi majandustulemused ei ole sugugi rõõmustavad, ütles peaminister Andrus Ansip riigikogu infotunnis.
„Koos aktsiakapitali laienemisega on antud Estonian Airile juba praegu enam kui 70 miljonit eurot täiendavat rahalist abi. See on väga suur summa. Estonian Air on suuresti oma restruktureerimise plaani praegu suutnud täita, aga majandustulemused ei ole sugugi rõõmustavad,“ vastas Ansip riigikogulase Kadri Simsoni küsimusele, kui tõenäoline on Estonian Airi pankrot.
Ansipi hinnangul on olukord kaunis tõsine. Tema sõnul kaalub Euroopa Komisjon praegu põhjalikult, kas riigi poolt Estonian Airile antud täiendav aktsiakapitalisüst ja antud laen on kooskõlas riigiabi reeglitega või mitte.
Meenutuseks, 2010. aastal investeeris riik Estonian Airi 17,8 miljonit eurot, 2011. aastal 30 miljonit eurot. Lisaks on valitsus otsustanud anda laenu 37 miljonit eurot, milles on praeguseks välja makstud 24,9 miljonit eurot.
Ansip leidis samas, et Estonian Airi praegune seis on märksa stabiilsem, kui see oli kolm aastat tagasi.
Simson viitas prognoosidele, mille kohaselt jõuab ettevõte kasumisse ülejärgmisel aastal. Ansip nentis, et ka tema peaministrina ei prognoosi Estonian Airile kasumit selleks aastaks.
„Samas tuleb tunnistada, et ELis on küllalt mitmeid lennundusettevõtteid, mis ei tegutse ELi südamikus ja on kahjumis. See lennundusettevõtte kahjum on isegi objektiivsete põhjustega seletatav,“ ütles Ansip.
Simson soovis ka teada, kes peaks vastutama Tero Taskila tehtud avantüüride eest, mis viisid ettevõtte sellisesse miinusesse.
„Tänaste teadmiste juures võib ju nii nimetada, et tegemist oli avantüüriga, aga toonaste teadmiste juures see nii väga selge ei olnud,“ selgitas Ansip. "Ettevõte oli kahjumis, oli vaja mingeid uusi lahendusi, et ettevõte muutuks kasumlikuks. Paraku tuleb tunnistada, et enam kui miljard krooni sai investeeritud, kuid ettevõte kasumisse pole jõudnud," ütles peaminister.
Seotud lood
Aprillis lendas Estonian Airiga 44 080 reisijat, mida on 5% vähem kui mullu aprillis.
Estonian Airiga lendas tänavu esimeses kvartalis mullusest üheksa protsenti vähem inimesi.
Euroopa transpordisektor seisab silmitsi suurte väljakutsetega, mis on seotud rangemate regulatsioonide ja kasvava vajadusega keskkonnasõbralikkuse järele. UTA Edenred pakub lahendusi, mis aitavad autoparkidel paremini toime tulla nii digitaalse halduse kui ka kütusekulu optimeerimisega.