Kui vaadata 2023. aasta esimest poolaastat, siis on logistikasektori kogukäibe langus eelkõige ekspordimahtude kahanemise ja raskustes oleva töötleva tööstuse tingimustes ootuspärane. Samas, kui esimeses kvartalis kukkus käive lausa 12%, siis teises kvartalis on olnud võrreldes aasta algusega teatav taastumine 4%. Sektori sisse vaadates on pilt aga üsna kirju, kirjutab KPMG vandeaudiitor Liina Randmann äsja ilmunud Äripäeva Infopanga Logistika konkurentsiraportis.

- Ka logistikasektori müügitulu kasvu mõjutas 2022. aasta sisendkulude hüppeline kasvus. Foto: Andras Kralla
2022. aasta tõi logistikasektorile tervikuna võrreldes aasta varasemaga 15% müügitulu kasvu 3,6 miljardi euroni ning mõningase kasumlikkuse kasvu. Viimane jõudis 4,9% maksueelse kasumimarginaalini, kuigi viimasel neljal aastal on kogu sektori kasumlikkus tervikuna püsinudki 4,4%-5% marginaali juures.
Konkurentsiraport täies mahus saadaval aadressil: konkurentsiraportid.ee/raport/logistika-4/ Seejuures sektorisse arvatud riigiettevõtteid (Eesti Post ja ainsana raudteevedu korraldava Operaili, mille tulud sektorist moodustavad ligi 5%) arvesse võtmata oli müügitulu kasv 18,9% võrrelduna 2021. aastaga. Üldise kulude kasvu tingimustes, sh energiakandjad ja töötasud, on olulise osa tulude kasvust tõenäoliselt moodustanud küll hinnatõus, kuivõrd Eesti Panga andmetel eksport püsihindades kasvas vaid 4,7%.
Kui vaadata aga 2023. aasta esimest poolaastat, siis on kogukäibe langus eelkõige ekspordimahtude kahanemise ja raskustes oleva töötleva tööstuse tingimustes ootuspärane. Samas, kui esimeses kvartalis kukkus käive lausa 12%, siis teises kvartalis on olnud võrreldes aasta algusega teatav taastumine 4%. Sektori sisse vaadates ei ole aga pilt sedavõrd ühesugune.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Meie transpordi- ja laondussektoril on hetkel ca 20-30% vähem tööd kui aasta tagasi samal perioodil. Kõigile raskustele vaatamata on aga täna oluline mitte astuda sama reha otsa, kuhu astus lennundussektor COVIDi ajal, kirjutab ETS Logisticsi tegevjuht ja omanik Aleksander Bankiir värskes Logistika aastaraportis.
Värske Taristuehituse raporti andmetel kahanes eelmisel aastal teede ja platside ehituses müügitulu 9 protsenti ja sektori koondkasum lausa 64 protsenti, mis tähendab langust 2018. aasta tasemele. Vaata Äripäeva Infopanga koostatud edetabelit 2022. aastal enim müügitulu teeninud ettevõtetest ja kui palju nende kasum kahanes või mõnel isegi veidi kasvas.
Loe täismahus IRU värsket raportit
Euroopa maanteevedude hinnad on Rahvusvahelise Maanteetranspordi Ühingu (IRU) värske raporti kohaselt juba teist kvartalit järjest languses, kuid sõjaeelse tasemeni on veel pikk maa tulla. ERAA president ja Haanpaa OÜ tegevjuht Tiit Parik usub, et päris sellele tasemele tagasi ei jõuta ilmselt kunagi: „Intressi- ja palgasurve on vedajatel selleks liiga suur.“
Euroopa Parlament võttis 1. juuni täiskogul vastu välissekkumist ja desinformatsiooni käsitleva erikomisjoni raporti, mille ühe osana hoiatatakse liikmesriike Hiina praktikast osta osalusi strateegilistes taristuobjektides, nagu näiteks sadamates.
Eesti logistikasüsteem on tänu oma strateegilisele asukohale, arenenud taristule ja digilahendustele üks tõhusamaid Baltimaades. Riik ühendab Põhja- ja Ida-Euroopa turge, pakkudes hästi toimivat maantee-, raudtee-, mere- ja õhutranspordi võrgustikku.