Eesti plaanib panna veeteetasu sõltuma laeva keskkonnanäitajast
Eesti kavandab sarnaselt Rootsi mudelile veeteetasude reformi, mis paneb maksu suuruse sõltuma laeva keskkonnanäitajast: mida keskkonnasõbalikum laev, seda väiksem maks.
Praegused veeteetasude reeglid on vananenud ega arvesta keskkonnamõjusid, leiab Kliimaministeerium. Foto: Kliimaministeerium
„Traditsioonilise laevanduse süsinikujalajälg on suur. Kliimaeesmärkide täitmiseks tuleb heitmeid vähendada ning soodustada keskkonnasõbralikke lahendusi,” sõnas taristuminister Vladimir Svet. „Praegused veeteetasude reeglid on vananenud ega arvesta keskkonnamõjusid. Muudatustega soovime kehtestada soodustusi laevadele, mis saastavad vähem."
Laevandusettevõtja: Leedu lipu all on parem äri ajada
Neli aastat tagasi lõi valitsus maksusoodustused, et meelitada Eesti lipu alla selleks aastaks üle 200 laeva. Reaalne tulemus on loodetust kordades väiksem, mistõttu on ministeerium järgmist soodustuste paketti välja töötamas.
Kliimaministeerium andis ülevaate enda haldusalas 1. jaanuaril 2025. aastal jõustuvatest olulisematest seadusemuudatustest. Nii mõnigi neist puudutab otseselt või kaudselt ka logistikasektorit.
Jaanuari lõpus viidi Muuga lahel läbi omalaadne laevaoperatsioon, mille käigus uputati 225 meetri pikkune poolsukelduvlaev GPO GRACE 16 meetrit tavapärasest sügavamale, et see saaks omakorda pardale võtta kolm väiksemat laeva.
22. juuli hilisõhtul jõudis Muuga sadamasse rohemetanooli jõul liikuv konteinerlaev Eco Maestro. Laev sõidab Green Finland X-PRESS (GFX) liinil, alustades oma teekonda Rotterdamist, läbides Antwerpeni, Kotka, Helsingi ( Vuosaari) ja see järel peatudes Muuga sadamas.
Detsembris 2024 taasavati pidulikult Pariisi Notre-Dame’i katedraal, kuhu jõudis kingitusena ka Estonia klaver. Klaveri kinkisid katedraalile Eesti ettevõtjad ning õrna, ent samas üle poole tonni kaaluva pilli keeruka transpordi Prantsusmaale organiseeris heategevusena DSV Estonia.