USA värske president Donald Trump kehtestas Hiinale imporditariifid. Kuu aja pärast hakkavad tariifid kehtima ka Mehhikole ja Kanadale. Mida on oodata Euroopa Liidul ning mil moel võib Eesti olukorrast isegi kasu lõigata, selgitab Citadele panga ökonomist Aleksandras Izgorodinas.
- Citadele panga ökonomist Aleksandras Izgorodinas. Foto: Citadele Group
Trump kehtestas eelmisel nädalavahetusel Kanada ja Mehhiko impordile 25-protsendilise ning Hiinale 10-protsendilise tollimaksu. Nüüdseks on teada, et Kanada ja Mehhiko tollimaksude jõustumine lükkub kuu võrra edasi. Kas, millal ja millisel kujul need lõplikult kehtestatakse ja millised vastusamme riigid veel astuvad, näeme ilmselt mõne aja jooksul.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Erinevate taustategurite juures on ilmselge, et ka 2025. aastal ei ole Eestis oodata majandusolukorra pöördelist paranemist, kuid ta paraneb siiski. Juba eelmise aasta lõpus indikeerisid erinevad majandusnäitajad, et põhi on saavutatud ja sellele on järgnenud aeglane kasv, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Täna avaldatud kaupade väliskaubanduse näilised positiivsed arengud on seotud vaid erakordselt halva eelmise aasta juulikuuga, kus eksport kukkus järsult. Juuli kasinad ekspordinumbrid olid aga kooskõlas sellega, mida tõi meile juba varem avaldatud tööstustoodangu statistika, mis tõi uue negatiivse rekordi, kommenteerib Luminor panga peaökonomist Lenno Uusküla.
Järgmise aasta maksumuudatused annavad tõenäoliselt löögi majapidamiste ostujõu ja eratarbimise kosumisele ning vähemalt osaliselt kompenseeriks seda välisnõudluse ja koos selleks ekspordi paranemine, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Eesti ettevõtete eksporditellimused on jätkuvalt väikesed ja tööstusettevõtete ekspordiootused halvenesid ka selle aasta esimeses kvartalis, kuid olukord näitab paranemise märke, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina värskes majanduskommentaaris.
Viimase aasta jooksul on firmade matmine märgatavalt kasvanud ning tegevusalale on sisenemas ka uusi tegijaid. Firmamatjad on isikud või ettevõtted, kes pakuvad teenust raskustes olevate firmade likvideerimiseks, sageli eesmärgiga vältida võlausaldajate nõudeid või maksuameti tähelepanu. Rahvapäraselt kutsutakse neid ka “tankistideks“.