Neljarajalised teed hoiaks aastas ära ligi 50 kannatanu ja hukkunuga liiklusõnnetust
Transpordiameti analüüsi kohaselt hoiaks Eesti kolme põhimaantee ning Tallinna ringtee neljarajaliseks ehitamine aastas ära kümneid kannatanute ja hukkunutega liiklusõnnetusi.
Praeguse tempoga kuluks Eesti kolme põhimaantee neljarajaliseks ehitamisele üle saja aasta. Foto: Tõnu Tramm
Taristuehituse Liidu tegevdirektori Tarmo Trei sõnul näitab analüüs, et neljarajalised põhimaanteed pole pelgalt mugavuse ja kiire ühenduse küsimus, vaid need säästavad otseselt eestimaalaste elusid. „Neljarajalised teed vähendavad selgelt liiklusõnnetusi, mille kõige madalam näitaja on Tartu maantee väga hästi lahendatud 2+2 teelõikudel,“ ütles Trei.
Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Henrik Hololei tunnistas tänasel Transpordiameti liikuvuse teemalisel arutelul, et kolme põhimaantee neljarajaliseks ehitamine oleks pidanud toimuma juba ammu.
Transpordiamet kuulutas välja Tallinna-Tartu maantee Mäo-Imavere lõigu neljarajaliseks ehitamise projekteerimistingimuste menetlemise. Millal lõiku ehitama hakatakse, sõltub riigieelarvest, kuid plaan on ehitusega alustada 2026.
Eesti riik on pärast taasiseseisvumist ehitanud 30 aastaga kokku 97 kilomeetrit ehk keskmiselt 3,2 kilomeetrit neljarealisi teid aastas. Sama tempoga jätkates valmivad kolm põhimaanteed aastaks 2127, selgub Eesti Taristuehituse Liidu analüüsist.
14. augustil täitub Tartu maantee Kose-Võõbu teelõigu avamisest täpselt aasta. Selle aja jooksul säästeti inimestele 38 aasta jagu autos istutud aega, 600 000 liitrit kütust ning paisati õhku ligi 1500 tonni vähem CO2.
Euroopa transpordisektor seisab silmitsi suurte väljakutsetega, mis on seotud rangemate regulatsioonide ja kasvava vajadusega keskkonnasõbralikkuse järele. UTA Edenred pakub lahendusi, mis aitavad autoparkidel paremini toime tulla nii digitaalse halduse kui ka kütusekulu optimeerimisega.