• 19.08.11, 12:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jurist: patendiomaniku õigused tuvastab kohus

Patendiameti juriidilise osakonna juhataja Viive Kübar seletas, et kui patendiomanik leiab, et tema patendiga kaitstud leiutist on õigusvastaselt kasutatud, võib ta pöörduda kohtusse. Ainult kohus saab tuvastada patendiomaniku ainuõiguse rikkumist.
"Selleks tuleb kohtule tõendada, et väidetava rikkuja poolt kasutatav tehniline lahendus on  samasugune, kui see, millele on patent välja antud. Selleks peab kindlaks tegema, et kasutatav tehniline lahendus vastab patendikaitse saanud leiutise nõudlusele,” selgitas Kübar.
Eesti Patendivolinike Seltsi juhatuse esimees Margus Sarap täpsustas, et kui patendiomanik on esitanud hagi rikkumise lõpetamiseks, siis esitab ta oma analüüsi, miks ta arvab, et keegi rikub tema patendiõigust. Teisel poolel on õigus esitada oma vastuargumendid. „Selliseid vaidlusi on olnud, on ja tuleb edaspidigi,” arvab Sarap.
Advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat Karmen Turk, on toote puhul, mille valmistamise meetod (nagu antud juhul) on patenditud, loetakse patendiomaniku loata samasuguse toote valmistamist, kasutamist, patendiomaniku ainuõiguse rikkumiseks, kui ei tõendata, et samasugune toode on valmistatud teistsugusel meetodil. Seega õigusliku vaidluse kese ning raskuspunkt saab olema, kas Girf toote näol on tegemist samasuguse tootega. Seda, et kasutatud on teistsugust meetodit/toodet, peab tõendama Girf.
Tõendamiseks on vajalik Girf kasutatava meetodi/toote kirjeldus ning seejärel saab anda hinnangu, kas on sama- või teistsugune. Vajadusel kaasatakse ekspert. Kui asi juba kohtus – siis võtab üsna kaua. «Piiriülest süsteemi saab edasi kasutada ka kohtumenetluse ajal, v.a. juhul kui kohus rahuldaks Sivex taotluse kohaldada esialgset õiguskaitset ning keelata kasutamine. Kuna antud juhul on infosüsteemi kasutamine avalikes huvides vajalik, siis ei usu, et kohus keelaks kasutamise esialgse õiguskaitse raames enne kohtuotsuse tegemist» - oletas Turk. 

Seotud lood

Uudised
  • 19.08.11, 11:33
Konfliktne süsteem
Hiljuti Eesti-Vene piiril käivitatud ootejärjekorrasüsteem tekitas vaidluse kahe firma vahel, mõlemad väidavad, et just neil on õigus seda süsteemi kasutada.
Uudised
  • 16.08.11, 10:13
Litsensitu süsteem
Järjekorra süsteemi väljatöötamise konkursi võitjale Girf OÜ-le tehti ettepanek soetada  piirijärjekorra lahendusüsteemi patentinud ettevõttelt vajalik litsents.
Uudised
  • 19.08.11, 11:48
Patendibüroo: riik võis eksida järjekorrasüsteemi hankes
Vaidluses, kus elektroonilise piirijärjekorra süsteemi iNext looja süüdistab konkureerivat ettevõtet Girf OÜ võõra patenteeritud tehnilise lahenduse kasutamises, ütles patendibüroo juhataja Mart Enn Koppel, et riik võis patendist mitteteadmisel rikkuda hanke tingimusi.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 22:54
Vastukaalutõstukid ‒ miks on tarvis ja mida valida?
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Logistikauudised esilehele