Keskerakond esitas arupärimise majandus- ja kommunikatsiooniministrile Tallinna Sadama uue konteinerterminali hoonestusõiguse osas, ühtlasi taheti teada, kes on Venemaa suurkontserni Rail Garanti taga olevad nn off-shore firmade omanikud, minister tõdes, et pole sellekohast informatsiooni Sadamalt saanud.
Minister Juhan Parts ütles, et ministeerium on Tallinna Sadamale esitanud küsimusi, kellele kuulub Rail Garanti Briti Neitsisaartele registreeritud ettevõte, kuid Sadam ei ole nende ühingute osanikke ministeeriumile esitanud.
Loe Juhan Partsi vastuseid Keskerakonna 12 küsimusele: "Milline on AS Tallinna Sadama eesmärk riigi omandis oleva
äriühinguna?"
Tallinna Sadama põhikirja järgselt on eesmärgiks omategevusvaldkonnas tulu saamine, mis tagab mõistliku kasumi.
"Milline on teie hinnang ametis oleva juhatuse tööle ning kas annateJuhatuse liikmete valimine on nõukogu pädevuses. Nõukogu on
nõukogule suunise nende lõppevate volituste pikendamiseks?"
arupärimise esitamisest nüüd vastamiseni kulunud ajaga vahepeal kaotsustanud valida senised juhatuse liikmed uueks tähtajaks. Suuniseid polema selle otsusega seoses andnud ja ei taha ka nõukogult tema tööd javastutust ära võtta.
"Kui palju on Tallinna Sadam investeerinud omavahendeid Muuga sadama idaosa laiendusse?"
Vastus. Kuna sageli ei tehta vahet Muuga sadama idaosa laiendusel ja uuelkonteinerterminalil, siis kõigepealt selgituseks, et uus konteinerterminalmoodustab ainult ühe osa kogu Muuga sadama idaosa arendusest. Kogu Muugasadama idaosa laiendusse tehtud investeering moodustab käesolevaks ajakskokku 73,68 miljonit eurot, sealhulgas ühtekuuluvusfondi abi kõlbulikkekulusid summas 41,98 miljonit eurot, sellest omakorda uue konteinerterminalirajamisse tehtud investeering moodustab 55,05 miljonit eurot, millest siisühtekuuluvusfondipoolne toetus moodustab 10,47 miljonit eurot.
"Kes osalesid Muuga sadama idaosas asuvale territoorimile operaatoriUue konteinerterminali operaatori leidmiseks korraldatud konkursi
leidmise hankel?"
toimumisest teavitati võimalikke huvilisi maailma ühes tuntuimasrahvusvahelises merendusalases päevalehes Lloyd's List, eraldi kutsedkonkursil osalemiseks ja pakkumiste-eelseid konsultatsioone peeti 12 Euroopaja maailma tuntuima konteinerite käitlejatega, nende hulgas terminalideoperaatorid kui konteinerlaevade liinid. Lõplikke pakkumisi laekus sadamalekaks – AS Muuga CT ja Transiidikeskus AS ühispakkumine ning Rail Garantettevõtetegrupi pakkumine.
"Kas hankel osalenud Rail Garant Grupp on Venemaa FöderatsioonisNii selle kui mitme järgneva küsimustega seoses tahan ma esmalt
registreeritud juriidiline isik?"
öelda, et sarnaseid küsimusi Majandusministeeriumile varemalt on esitatud kakirjalikult ning kuna konteinerterminali konkurssile ja sellele järgnenudtehingud viis läbi AS Tallinna Sadam, mitte Majandusministeerium, siis onministeerium küsinud AS Tallinna Sadam käesoleva aasta 25. mail kirjalikultneid samu küsimusi, millele ka sadam on vastanud ja ma toetun sadamavastustele.Sadama selgituste kohaselt osales Rail Garant ettevõtete grupp konkursilalgusest peale mitte Venemaa registreeritud äriühinguna vaid ettevõtetegrupina, millistest isikutest see grupp täpsemalt koosnes, sadama vastusesavatud ei ole.
"Kas te olite ministrina enne AS Tallinna Sadama poolt hanke ettevõte, millest ühing?"
võitja väljavalimisest teadlik, et hankel võimaldatakse osaleda Rail Garantettevõtete grupil, millel pole mingit õiguslikku staatust? Kas teie arvateson mõistlik, et hanke tulemusena sõlmiti lepingud Rail Garant Estonia OÜ-ga,mille ainuosanik on Krüposel registreeritud off-shore
enamust omab omakorda Briti Neitsisaartel registreeritud off-shore
Nagu ma ütlesin, siis viis konkursi läbi AS Tallinna Sadam jasellistest üksikasjadest ma eelnevalt teadlik ei olnud, küll aga olid japidid olema konkursile laekunud pakkumiste ja pakkujaid puudutava oluliseteabega kursis Tallinna Sadama juhatus ja nõukogu, ja ma eeldan, arvestadesnende varalist vastutust, et nad on teinud tarviliku sadama äriliste huvidekaitsmiseks. Sadama selgituste kohaselt ei sisaldunud konkursi tingimusedpakkumise esitajatele ettevõtja liigist, organisatsioonilisest ülesehitusestvõi asukohamaast lähtuvaid piiranguid. Rail Garant ettevõtete grupi pooltesitatud pakkumises oli sätestatud, et juhul, kui Rail Garant ettevõtetegrupp osutub parimaks pakkujaks, määrab ta konkreetselt Eestisregistreeritud juriidilise isiku, kes terminali opereerimiseks lepingudsõlmib. Samuti on AS Tallinna Sadam enda selgituste kohaselt audiitoriteabiga kontrollinud Rail Garant grupi ettevõtete omavahelist seotust ja selletulemusena on selgunud, et Euroopa Liidu liikmesriigis Küproselregistreeritud ettevõte Rail Garant Ltd kontrolli all on kas täielikult võiüle 50%-lise osalusega vähemalt 11, peamiselt Venemaal tegutsevat ettevõtet.Sadama selgituste kohaselt on ka Rail Garant Ltd põhiomanikud teada ningnende nimed on ka varemalt Eesti pressis mainimist leidnud.Mis puutub mõistlikkuse, siis oluline on eelkõige see, et AS Tallinna Sadamvaralised huvid konteinerterminali kasutusse andmisega seoses oleksidpiisavalt kaitstud ja et see tehing annaks kokkuvõttes äriliselt heatulemuse.
"Kas te olete küsinud ning saanud dokumentaalse tõestuseühingu lõpposanikuks?"Sadamale ministeeriumi poolt esitatud küsimused hõlmasid ka seda
selle kohta, kes ikkagi on Briti Neitsisaartel registreeritud off-shore
teemat, ent dokumente, millest üheselt nähtuks nende ühingute osanikud,ministeeriumile esitatud ei ole.
"Kuidas on garanteeritud offshore´ide taha varjunud omanikeringigaAS Tallinna Sadam selgituste kohaselt ei taga Rail Garant Estonia OÜ
isiku poolt Tallinna Sadama ees võetud finantskohustuste täitmine?
poolsete lepingutega võetud finantskohustuste täitmist AS Tallinna Sadamaees mitte niinimetatud offshore'ide taha varjunud omanikeringiga isikud,vaid krediidiasutused, nende poolt väljastatavate pangagarantiidega, milleväljastamine tagavad ilmselt ka Rail Garant grupi ettevõtted.
"Kas vastab tõele, et Rail Garant Estonia OÜ-le on juba antud ilma
hanketa 9 ha täiendavat maad Muuga Sadamas ning neile on lubatud anda veel35 ha maad?"
Vastus. Täiendavat 35 hektarit maad Rail Garant OÜ-le Tallinna Sadamakinnitusel lubatud ei ole. Täiendavad circa 9 ha maad andis Tallinna SadamRail Garant Estonia OÜ kasutusse tasu eest, mille suurus ületabolemasolevate sarnaste aladega eest makstava tasu suuruse. AS Tallinna Sadameeldas juba enne konkursi korraldamist, et rajatava konteinerterminalitarbeks võib olla vajalik uute raudteede rajamine Muuga Sadama idaossa.Samuti kinnitab sadam, et kõigile, kes konteinerterminali rajamise vastuhuvi tundsid, on see info läbirääkimiste käigus ka edastatud. Nimetatudmaa-alale rajab Rail Garant Estonia OÜ lepingujärgselt konteinerrongidelaadimisjaama. Tulenevalt asjaolust, et iga võimaliku terminali operaatorilon terminali logistikaks oma individuaalne lahendus ning vajadus raudteelaadimisjaama rajamiseks väljapoole konkursi objektiks oleva terminali alavõis üldse puududa, ning nimetatud raudtee laadimisjaama alune maa ei olesarnaselt terminali enda infrastruktuurile piiratud ressurss ning selliseidalasid võivad terminali operaatorile peale AS Tallinna Sadam pakkuda kakolmandad isikud, ei olnud võimalik konkursi käigus täpselt täiendavatraudtee rajamiseks vajalikku maaala käsitleda.
"Kas Tallinna Sadamal on Rail Garant Estonia OÜ poolt antud
garantiid hoonestusõiguse ja sadamatasude ja kaubatasude maksmise kohta? Kui on, siis kes on garantiide andjaks ja mis mahus on garantiid?"
AS Tallinna Sadam selgituste kohaselt on Rail Garant Estonia OÜ-lgarantiidega seoses järgmised kohustused.Esiteks, hoonestusõiguse tasu maksmist tagava pangagarantii esitamisekohustus enne hoonestusõiguse kinnistusraamatusse sissekandmiseks sõlmitavat asjaõiguslepingut.Teiseks, pakkumises garanteeritud kaubatasude maksmist tagava pangagarantiiesitamise kohustus enne kaupade töötlemisega alustamist. Sadamatasude osasei ole AS Tallinna Sadam selle konkreetse konkursi käigus ega ka varemaltüheltki operaatorilt garantiisid nõudnud. Rail Garant Estonia OÜ-ga sõlmitudlepingutes on sätestatud, et võimaliku garantii andja või andjatekrediidireiting peab vastama vähemalt tasemele BB. Kaks suurt B-d, nõrka.
"Millal alustatakse ehitustöödega? Mis ajaks on planeeritudSadama poolt on käesolevaks ajaks praktiliselt kõik uue
konteinerterminali valmimine? Kes peab hanke tulemusel ehitamakonteinerterminali taristu ja superstruktuuri?"
konteinerterminali ehitustööd teostatud. Edasised tööd, raudteede jaterminalikatte rajamine ning vajalike seadmete soetamine on kõik operaatorikohustuseks. Esimesed vajalikud ehitusload on operaatorile kohalikuomavalitsuse poolt väljastatud, ehitustöödega alustatakse sadama juhatusehinnangul lähima kuu jooksul. Valmimise tähtaega prognoosib sadam aasta 2013algusesse. Ainsa võimaliku takistusena näeb AS Tallinna Sadam ohtu, etAktsiaseltside Transiidikeskus ja/või AS Muuga CT, kellel on AktsiaseltsigaTallinna Sadam tekkinud väga terav vaidlus seoses Muuga sadama idaosa uuekonteinerterminali operaatori leidmiseks läbi viidud konkursiga ja iseäranisselle tulemusega, õnnestub mõne juriidilise võimaluse ärakasutamise teelehitustegevuse uue konteinerterminali alal peatada. Siiani on nad (ehk siissee Transiidikeskus ja Muuga CT) üritanud seda korduvalt saavutada niikohtutes kui ka erinevates ametiasutustes tagajärjetult.
"Kas vastab tõele väide, et Muuga sadama idaosa laiendamisel,Teadaolevalt on nii Maardu linnavalitsus kui ka Jõelähtme
täpsemalt hankeobjektiks olnud ala merelt juurde võitmisel, rikuti Maardulinnavolikogu poolt kehtestatud detailplaneeringut? Juhul, kui TallinnaSadam on detailplaneeringut rikkunud, milline on ministri arvates sobilikviis olukorra lahendamiseks? Mida kavatseb riigi äriühingu juhtkond sellesolukorras ette võtta?"
vallavalitsus kehtiva detailplaneeringu alusel väljastanud AS Tallinna Sadamajavahemikul aastatel 2008–10 uue konteinerterminali rajamiseks kõikvajalikud ehituse- ja kasutusload. Väljastatud ehitus- ja kasutuslubasidkeegi vaidlustanud ei ole ja sellest tulenevalt ei saa ka arupärimisesesitatud väide Tallinna Sadama juhatuse hinnangul tõele vastata.
Keskerakonna arupärimist Tallinna Sadama uue konteinerterminali hoonestusõiguse kohta saad lugeda Logistikauudistest. Seotud lood
Kaheksa kuud tagasi sõlmitud leping Tallinna Sadama ja Rail Garanti nimelise Venemaa päritolu ettevõttega, pahandab kaotajaks jäänud Transiidikeskust.
Tallinna Sadam ei näe põhjust, miks peaks Rail Garanti konteineriterminali ehitus edasi lükkuma, ning seni on Transiidikeskuse püüdlused seda teha ebaõnnestunud.
Käesoleva nädala esmaspäeval esitasid keskerakondlased eesotsas Deniss Boroditšiga majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile küsimusi Tallinna Sadama uue konteinerterminali hoonestusõiguse kohta, sealjuures konstateerides, et Tallinna Sadama juhtkonna kommentaaride osas on jäänud mulje, justkui ettevõte seikleks, võtaks põhjendamatult riske ning fantaseerib muinasjutuliselt.
Tallinna Sadam sõlmib täna viimaste aastate ühe olulisema koostöölepingu, mille tulemusel käivitub Muuga sadamas kokku üle 2 miljardi Eesti krooni (130 miljonit eurot) maksev konteinerterminal.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.