Keskkonnaministeeriumi, Kuusakoski AS-i ja Eesti Autolammutuste Liidu kahenädalase kampaania käigus koguti kokku 430 romu. Kõige rohkem viidi romusid ära Harjumaalt, Tartumaalt ning Võrumaalt.
- Kahe nädala jooksul viidi vanametalliks 430 autoromu. Foto: Andras Kralla
„Väga edukas ettevõtmine suurepäraste tulemustega. Rõõm, et nii paljud eestlased kasutasid koduõuele tulnud võimalust ja said ilma igasuguste kulutusteta oma romud antud sinna, kuhu peab. Kahe nädalaga saime Eestimaa 430 romu võrra puhtamaks. Muide, seda on 180 romu võrra rohkem kui mullu,“ ütles keskkonnaminister Rene Kokk, kelle sõnul on romukampaaniat plaanis korrata ka järgmisel aastal.
Kõige rohkem korraldasid Kuusakoski ja Eesti Autolammutuste Liit romude äravedusid Harjumaal, kus koguti kokku 136 romu. Tollele järgnevad Tartumaa 79 romuga ning Võrumaa 47 romuga. Pärnumaal koguti kokku 40, Lääne-Virumaal 26, Viljandimaal samuti 26, Järvamaal 24, Jõgevamaal 14, Raplamaal 10, Põlvamaal 9, Ida-Virumaal 7, Läänemaal 6 ja Valgamaal 6 romu. Kuusakoski tegi äravedu ka Saaremaale, kuid seal kasutas võimalust vaid kaks romuomanikku.
Autoromu, millelt ei ole eemaldatud ohtlikke osi, liigitatakse ohtlike jäätmete hulka. Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada ohtu nii keskkonnale kui tervisele. Autoromust eemaldatakse tolle käitlemise ajal 6 kuni 12 liitrit vedelikke (va kütus). Lisaks põhjustavad tõsist muret pliiakude vale käitlemine ning plastiku põletamine. Seetõttu tuleb autoromu anda käitlemiseks tolleks ettenähtud kohta.
Lisaks hõivavad romud ära paljud parkimiskohad, mistõttu jääb näiteks lumekoristus poolikuks või ei saa inimesed oma kasutuses olevaid autosid parkida. Autolammutuste Liidu sõnul on viimasel ajal nende poole pöördutud ka sellega, et autode kinkimisel või müümisel hangeldajatele, kes lubavad registris asjad korda ajada, jääb tegelikkuses sõiduk ikkagi endise omaniku nimele. Sellisel juhul vastutab too ka kõiksugu trahvide ja muu sellise eest.
Kuhu romusõidukid viia, seda vaata www.kuhuviia.ee, www.elv.ee või www.kuusakoski.com.
Seotud lood
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.