Aprillis alustab Eestis tegevust minutipõhine kaubikute autojagamise teenus, mis võimaldab nii eraisikutel kui ettevõtetel rentida suuremateks veosteks vajaliku kaubiku läbi mobiilirakenduse. Teenuse eest tasutakse vastavalt kulutatud ajale ning läbitud kilometraažile.
„Kui hetkel on suuremate veoste tegemiseks võimalik rentida autorendifirmast sobiv sõiduk või osta sisse teenust transpordiettevõttelt, siis kaubikujagamisega on võimalik teha vajalikud sõidud ise, hoides seeläbi kokku nii aega kui raha,“ selgitas CityBee Eesti juht Heigo Protten, tuues välja, et teenuse eest tasutakse vastavalt kulutatud ajale ning läbitud kilometraažile. Näiteks, kui suuremat sõidukit on vaja ainult 10-ks minutiks, siis tasutakse ka vaid kasutatud kümne minuti eest.
Kaubikujagamise teeb lihtsaks ja mugavaks CityBee mobiilirakendus, kus on näha enda asukohale lähimad kaubikud ning millega saab alustada ja lõpetada teenuse kasutamist. „Kõik toimingud, mis on kaubiku kasutamiseks vajalikud, saab teha läbi aplikatsiooni – registreerida kasutajaks, valida ja broneerida lähima kaubiku, avada ja sulgeda kaubiku uksed teenuse kasutamiseks ning tasuda kasutatud teenuse eest,“ kirjeldas Protten. Ta rõhutas, et teenuse kasutamiseks kulutatud aega hakatakse arvestama alles siis, kui kaubiku uksed on esmakordselt läbi äpi avatud. Lisaks sisaldab hind nii kindlustust kui kütust.
Esialgu hakatakse Tallinnas teenust pakkuma 20 uhiuue Fiat Ducato kaubikuga, mis asuvad erinevate linnaosade parkimistsoonides. CityBee Eesti juhi sõnul on kaubikute asukohad valitud eelkõige selle järgi, kus inimestel võib tekkida vajadus suuremate veoste tegemiseks. Näiteks ehitus-, mööbli- ja elektroonikapoodide ning kaubanduskeskuste vahetus läheduses.
„Tänu CityBeele ei sõltu klient enam kaupluste endi kojuveo tarnetähtaegadest või kulleritest, vaid võib ostetud kauba koheselt ise koju viia. Seeläbi jääb ära ka kullerteenust pakkuva ettevõttega sobiva ühise aja leidmine, mil kuller saab kauba koju tuua ning klient ise samal ajal kodus olla,“ lausus Protten.
Tema sõnul sobib teenus nii eraisikutele, kellel on tarvis seoses kolimise või suurema eseme soetamisega kiiret transporti, ning ettevõtetele, kellel tekib aeg-ajalt suurema kauba veovajadus, kuid kel endil pole mõtet kaubikut soetada. Näiteks üritusturunduse ja loomemajanduse ettevõtted, väiksemad ehitusettevõtted või hoopiski kullerfirmad tipphooajal.
Protteni sõnul on tegemist esimese autojagamise teenusega, kus teenuse kasutamist võib alustada ühest parkimistsoonist ning lõpetada teises. „Teisisõnu, kui võtad kaubiku näiteks Lasnamäelt, siis ei pea seda ilmtingimata tagastama just Lasnamäele, vaid võib tagastada ka Haaberstisse, Viimsisse või mõnda teise parkimistsooni. Oluline on, et tegemist oleks CityBee ametiliku parkimistsooniga, mis on rakendusest leitav,“ selgitas Protten.
CityBee autojagamise teenust saavad kasutada kõik, kes on vähemalt 18-aastased ning kellel on kehtiv B-kategooria juhiluba. „Kuna liiklusohutuse tagamine on meile väga oluline, siis peavad kõik kasutajaks registreerijad esitama läbi äpi juhiloa koopia, et saaksime kontrollida selle kehtivust. Alles peale juhiloa valideerimist saab klient teenust kasutama hakata,“ selgitas Protten.
CityBee Eesti juht tõi välja, et teenuse kasutamine on mugav ka ettevõtetele, kuna mobiilirakendusel on ettevõtetele suunatud liides, mille kaudu saavad ettevõtte töötajad teenust kasutada, kuid arve saadetakse automaatselt ettevõttele. „See tähendab, et ettevõtte esindaja ei pea enam kulutama aega autorendiettevõttelt sobiliku sõiduki rentimisele ning töötajate juhendamisele, kust ja kuidas nad sõiduki kätte saavad ning teenuse eest tasuvad, vaid töötajad ise saavad valida lähima kaubiku ning seda liigse bürokraatiata kasutama hakata,“ kirjeldas Protten.
CityBee kaubikud jõuavad tänavatele aprilli alguses, samaks ajaks valmib ka mobiilirakenduse eestikeelne versioon. CityBee on Leedu ettevõte, mis on üle 7 aasta pakkunud autode ja kaubikute autojagamise teenust Leedu ja Poola turul, ühtekokku 17 linnas. Ettevõttel on üle 200 000 era- ja ärikliendi ning üle 200 kaubiku. Aprilli alguses sisenetakse üheaegselt nii Eesti kui Läti turule.
Seotud lood
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.