• 26.02.19, 15:33
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas trammiühendus Tallinna lähivaldadega on mõistlik?

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis allkirjastati Tallinna ja Harjumaa kergrööbastranspordi teostatavus- ja tasuvusanalüüsi leping, eesmärgiga luua parim võimalik ühistranspordi korraldus pealinna lähivaldadega. Hetkel nähakse sellena trammiliiklust.
Tallinna tramm.
  • Tallinna tramm. Foto: Eero Vabamägi/Scanpix
Võrreldes 2012. aastaga liikus 2017. aastal üle Tallinna linna piiri igapäevaselt 25 000 autot ööpäevas rohkem ja trend on pidevas kasvus. Päevas ületab linnapiiri 160 000 autot. Tallinna linnapea Taavi Aasa sõnul lõhub autostumise hetke tempo linnamiljööd ning on ohuks keskkonnale ja inimeste tervisele. „Linna piiridest üle ulatuva tõhusa transpordivõrgustiku käivitamine, koos teiste Harjumaa omavalitsustega, on kesksel kohal väärtusliku linnaruumi arendamisel,“ lisas Aas.
Ühtlasi on oodata Harjumaal elanike kasvu ka tulevikus, mille tulemusel suureneb surve transporditaristule ning senisele ühistranspordivõrgule. Seega on oodata nii autokasutuse kui ka liikluskoormuse kasvu, mis toob endaga kaasa negatiivse mõju nii elukeskkonnale kui ka ühendusaegadele.
Pealinna regioon on seadnud endale eesmärgid, mille kohaselt tuleb piirkonna autoliiklust aastaks 2035 vähendada 10-20 protsenti. Sealjuures peab linnatranspordivõrgustik olema CO2-neutraalne ning linnakeskus autovaba. „Tuleb tagada, et elanikkonna ja liikuvuse kasvades ei kannataks linnakeskkond ega inimeste tervis. Seetõttu on sõiduautoga võimalikult konkurentsivõimelise ühistranspordi arendamine eriti oluline. Rööbastransport on inimeste seas populaarne ning me toetame selle arengut,“ märkis majandus- ja taristuminister Kadri Simson.
Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse liikme Mart Võrklaeva sõnul on üle Tallinna piiri ulatuv ühistransport maakonna arengu seisukohalt oluline. „Tramm on kõige tõhusam linnatranspordi liik. Rae vald, koos Jüri suunas välja arendatud tööstusaladega, on üks maakonna pendelrände tulipunkte. Tunnetame siin paremate transpordilahenduste vajadust igapäevaselt ja tasuvusanalüüs on esimeseks sammuks tõhusate muutuste ellu viimiseks.“
Teostatavus- ja tasuvusanalüüsi lepingu hanke võitsid ühispakkujad Civitta Eesti AS, Hendrikson ja KO ning Stratum OÜ ja analüüsi kogumaksumus on ca 120 000 eurot. See viiakse ellu INTERREG Läänemere programmi projekt SUMBA (Jätkusuutlik linnaliikuvus ja pendelränne Läänemere linnades) kaasrahastusel, piloottegevusena Tallinnas ja Harjumaal. Programmi eesmärk on näidata kuidas muuta linna- ja perifeersed pendelränded säästvamaks, võimalikult tõhusaks ja kaasata liikuvuse paremaks korraldamiseks erinevaid transpordiliike.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 22:54
Vastukaalutõstukid ‒ miks on tarvis ja mida valida?
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Logistikauudised esilehele