Kiiret kasvu näitavad eksport ja import ületavad kriisieelset taset nii kuiselt kui kvartaalselt.
Esimese kvartaliga ulatus Eesti eksport 43 ja import 46 miljardi kroonini (vastavalt 2,7 ja 2,9 mld eurot), mida on 1,5 korda enam kui mullu. Kui impordi puhul ulatus kvartaalne vahe eelnevate aastatega (2008-2009) ca 10%ni, siis ekspordil kehtib 1,5kordne vahe ka eelmiste aastate kohta.
Kuine rekord tänavu ekspordis märtsis - 16,8 miljardit krooni ehk 1,1 mld eurot - tähistab samuti viimase viie aasta kõrgeimat taset. Kõige lähemale ulatub sellele mullu detsembri maht, mil eksporditi ca 900 miljoni euro eest. Kasvu tõid ühekordsed tehingud veovahendite väljaveol.
Mullu detsembris väliskaubanduse bilanss viimaste aastate jooksul kõige lähemal tasakaalule - ekspordi-impordi vahe ulatus siis vaid 20 mln krooni ehk ca 1,5 mln euroni.
Kaupade eksport kasvas tänavu märtsis Statistikaameti andmeil 71% ja import 45% eelmise aasta sama kuuga võrreldes. Esmakordselt ületas ühe kuu kaubavahetuse kogukäive kaht miljardit eurot.
Möödunud aastal kasvas kaupade eksport jooksevhindades 35% ja import 27%. Eestist eksporditi kaupu 8,7 miljardi euro ja imporditi Eestisse 9,2 miljardi euro väärtuses.
Seotud lood
Eesti Pank prognoosib lähikuudel eskpordi- ja majanduskasvu aeglustumist.
Töötleva tööstuse, eesotsas raadio- ja sideseadmete eksport on kauaotsitud Eesti Nokia, leiab rahandusminister Jürgen Ligi.
Esialgsetel andmetel kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) tänavu esimeses kvartalis 8%, teatab Statistikaamet.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.