PMG Baltics OÜ küsitletud Eesti ettevõtjad on tööhõive ja töötajate palgakasvu suhtes optimistlikumad kui aasta tagasi, kuid rohkem kui pooled ei kavatse sel aastal palku muuta.
Märtsis läbiviidud uuringus "Majanduse Pulss 2011" küsis KPMG ettevõtlussektori otsustajatelt arvamusi Eesti majanduskasvu väljavaadetele, eurole, välisinvesteeringutele, aga ka ettevõtete palga- ning personalipoliitikale käesoleval aastal.
"Ettevõtjad on praktikud, kes hoiavad majandusel sõna otseses mõttes kätt pulsil. Seetõttu tuleb võtta tõsiselt nende vaateid Eesti majanduse käekäigule. Võrreldes läinud aastaga on näha optimismi suurenemist, kuid siiski on tunda ettevaatlikke noote. Majanduselu otsustajate vaated tänavusele SKP kasvule jagunevad laias laastus kaheks: 50 protsenti usub 4-6-protsendilist kasvu ning 47 protsenti 1-3-protsendilist SKP suurenemist. Tööstussektoris nähakse kõige suuremat majanduskasvu panustajat? nii arvab tervelt 80 protsenti vastanutest," kommenteeris uuringut KPMG Baltics OÜ partner ja juhatuse esimees Andris Jegers.
KPMG Baltics OÜ partner ja juhatuse liige Andres Root sõnas, et veidi paremad makromajanduslikud ootused peegelduvad ka ettevõtete tasandil. "Vastanutest 28 protsenti plaanib tänavu töötajate arvu suurendada ning vaid seitse protsenti vähendada. Üle poole vastanutest ei kavanda tänavu oma firmades palgamuutusi, kuid 43 protsenti kavatseb palku tõsta. Oluline on ka tõdemus, et ligi pooled vastajad märkisid, et peavad praegu ettevõtte tasandil kõige tähtsamaks strateegiaküsimustele keskendumist."
Ettevõtete väljavaated: * Vastanutest 63 protsenti ei kavanda tänavu töötajaskonnas olulisi muutusi, kuid 28 protsenti plaanib tänavu töötajate arvu suurendada; seitse protsenti vähendada.
* Üle poole vastanutest (56 protsenti) tänavu oma firmades palgamuutusi ei kavanda, kuid 43 protsenti kavatseb palku tõsta. * Vaatamata tööpuudusele valitseb ka tööjõupuudus: vabadele töökohtadele sobivad vaid mõned üksikud kandidaadid või on kvalifitseeritud tööjõu leidmine keeruline (kokku 93 protsendi arvamus). * Vastajatest 46 protsendi märkis, et peavad praeguses majandusolukorras ettevõtte tasandil kõige tähtsamaks strateegiaküsimustele keskendumist. 22 protsenti arvab, et tuleks laiendada tegevust uutesse ekspordi sihtkohtadesse ning 21 protsenti, et peaks viima kulubaasi jätkusuutlikule tasemele. * Ettevõtetel tuleb keskenduda põhitegevusele, kuid vastates küsimusele, mis funktsiooni peaks ettevõte eelisarendama, siis 51 protsenti märkis müügi ja turunduse. IT sai 14 protsendi poolehoiu osaliseks; järgnesid riskijuhtimine ja sisekontroll ning uurimis- ja arendustegevus üheksa protsendiga.Allikas: KPMG
.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
AB Transportgrupp ASi juhatuse esimees Allar Koitmäe on sama meelt, mis 56% KPMG Baltics ASi küsitletud ettevõtjatest, kes sel aastal palgamuutusi ei kavanda.
DPD Eesti ASi juht Tarmo Taela sõnul saavad ettevõttes väikse palgatõusu osaliseks pigem spetsialistid, palgatõusu määr võib olla tema hinnangul ca 5-10%.
Eesti Raudtee kontsernis on tänavu parandatud viiendiku töötajate palgatingimusi tõstes rohkem kui 300 töötaja palka kuni 20 protsenti, teatas ettevõte.
Logistikaettevõtte Logistika Pluss on tänavu palka tõstnud üksikutel spetsialistidel, ettevõtte juht Toomas Orutar ütles, et üldist ja suuremat palgatõusu ta ette ei näe.
Kui sa veel ei tea, millest koosneb sinu ettevõtte jalajälg, siis nüüd on paras aeg selgust saada. Praktiline ja personaalne koolitus aitab sul seda teha.