PROLOGi juhatuse esimehe Illimar Pauli sõnul on seoses välismaiste tootmisettevõtete (peaasjalikult Rootsi ja Soome) Eestisse laienemisega hüppeliselt kasvanud nõudlus sisseostjate ja ostujuhtide järele.
"Eestit aastakümne ja enamagi kestel kummitanud kroonilisele keevitajate jt tootmise oskustööliste puudusele on lisandunud ostuprofessionaalide defitsiit" kommenteeris Paul. "Kuna täna meie tööturult vakantset ostujuhti naljalt ei leia, jääb uutel tulijatel üle kolm valikut: a) meelitada üle Eestis juba tegutsevate ettevõtete ostupersonal, b) tuua sisse välismaine kompetents või c) viia läbi sobivate isikuomadustega kandidaatide ostualane intensiivkoolitus ehk ümberõpe.
Esimesed kaks varianti annavad kiirema tulemuse, ent kujunevad pikemas perspektiivis kallimateks. Varasemat ostutausta mitteomavate töötajate ümberõppele kulub küll arvestatav aeg, ent selle investeeringu tasuvus on kiire.
Eestis on paraku kitsaskohaks ka sisseostu ja ostujuhtimise alaste koolituste vähene pakkumine, mille juurpõhjus peitub asjaolus, et napib rikkalikku praktilist kogemust omavaid ostukoolitajaid, toonitas Paul. Tema sõnul raamatutarkustest ostutehnikate koolitamiseks ei piisa.
Ostujuhtimine ei kuulu seni mitte ühegi Eestis tegutseva kutse- või akadeemilise õppeasutuse õppekavade loetelusse. Kohalikul koolitusturul on ainsateks saadaolevateks võimalusteks sise- ja avalikud ostujuhtimise koolitused, mille pakkujate loetlemiseks on Pauli sõnul ühel käel sõrmi ülearu palju.
Seotud lood
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.