Läti transpordiminister esitab täna riigi valitsusele keeruka skeemi, kuidas riik saab möödunud aastal ligi 620 mln kroonise kahjumi teeninud lennufirmale rahasüsti teha.
Lennufirma plaanib omakapitali tõsta 60 korda ehk kergitada 0,5 mln latilt (ca 11 mln kroonilt) 30 mln latile (ligi 670 mln kroonile). Riigi osalus on sellest 15 mln latti ehk 335 mln krooni. Läti ajalehe Diena andmeil on ebaselge, kuidas riik selle summa leiab.
Minister teeb valitsusele ettepaneku korraldada suletud airBalticu aktsiate väljalase, aktisaid võiks osta teine riiklik ettevõte ehk Läti rahvusringhääling. Viimasel oli aasta alguses Parex pangas 50 mln latti ehk enam kui 1,1 mlrd krooni.
Läti majanduslehe Dienas Bizness kirjutas kaks nädalat tagasi, et lennufirma on ametlikult maksejõuetu - lennufirma teenis möödunud aastal ligi 620 mln krooni kahjumit, lennufirma omakapital on ligi 600 mln krooni ulatuses negatiivne.
Audiitorite hinnangul sõltub lennufirma tegevus lühiajaliste laenude teenindamise ning refinantseerimise õnnestumisest.
Lennufirma juht ja üks omanikest, Bertolt Flick põhjendas eelmise aasta kahjumit kõrgete kütusehindadega.
Möödunud kevadel ei suutnud airBaltic SEBile laenu tagasi maksta, hetkel käivad läbirääkimised selle refinantseerimiseks.
Kui Läti riik lennufirmasse ei investeeri ja Flick ei saa kreeditoridega kokkuleppele, on lennufirma maksejõuetu. Läti riigile tähendab see rahvusliku lennufirma kaotust ning hoopi turismisektorile. Teisalt jälle võib lennufirma kaotada õiguse lennata SRÜ riikides kui Flick leiab vajamineva raha riigi abita ise.
Äripäeva inglisekeelse majandusuudiste portaali BBN ja Logistikauudised.ee küsimustele lennufirma väljavaadetest ning vaja mineva raha allikatest lennufirma juhtkond hetkel, enne esimese poolaasta tulemuste avalikustamist, ei kommenteerinud. Millal tulemused teatatakse, firma kommunikatsioonijuht Janis Vanagsi sõnul hetkel veel paika pandud ei ole.
Seotud lood
On olemas tõsised kahtlused, kas Läti valitsus võib usaldada airBalticu probleemide lahendamise ettevõtte loonud meeskonnale.
Läti riik kiitis heaks airBalticu aktsiakapitali suurendamise.
Kuu aja pärast sulgeb lennufirma airBaltic umbes kümme liini.
Euroopa Piirkondlike Lennuettevõtjate Ühendus (ERA) nimetas Läti lennufirma airBalticu 2009/2010 Aasta Lennufirmaks, ettevõtte pälvis European Regions Airline Associationi Gold Award’i nimelise auhinna, teatab oma pressiteates airBaltic. Teisalt on firma tegevus pälvinud mitmelt poolt kriitikat.
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.