Euroopa Komisjon plaanib muuta seni vaid rasketele kaubaveokitele kehtinud teetasude maksmise korda. Muudatuste mõte on laiendada rasketele veokitele kehtivat teekasutusmaksu korda kõikidele sõidukitele, mis mõjutavad teedevõrgustiku seisukorda ning kahjustavad keskkonda.
- Teekasutustasu võivad maksma hakata ka sõiduautode omanikud. Foto: Andras Kralla
Ainuüksi ühe kindla transpordivahendi grupi maksustamine teemaksudega ei ole Euroopa Komisjoni hinnangul õiglane, kui samal ajal avaldavad teedele raskeveokitega samaväärset kahjulikku mõju ka bussid ja teised transpordivahendid. Olukorra leevendamiseks ja võrdsema kohtlemise tagamiseks on komisjon esitanud ettepanekud laiendada rasketele kaubaveokitele kehtiva teemaksu direktiivi 1999/62/EÜ kohaldamisala kõikidele sõiduautodele, väikebussidele, kaubikutele ja bussidele, teatas kaubandus-tööstuskoda.
Muudatuste kohaselt tahetakse anda liikmesriikidele võimalus laiendada rahvusvaheliselt kasutatavatel teedel kehtivaid teemakse ka muudele siseriiklikult kasutatavatele teedele. Näiteks luuakse võimalus kehtestada ummikumaksud teelõikudel, kus ummikute tekkimine on sagedane liiklust häiriv probleem ning ummikumaksust saadud raha tuleks kasutada ummikukohtadele alternatiivse transpordilahenduse leidmiseks.
Lisaks sisaldavad ettepanekud võimalust diferentseerida raskeveokite teetasusid vastavalt heitgaaside määrale, et soodustada uuemate ja keskkonnahoidlikumate masinate kasutamist.
Seisukohtade kujundamiseks ootab kaubanduskoda 8. jaanuariks tagasisidet kõikidelt ettevõtjatelt, keda kavandatavad muudatused puudutavad. Täpsemalt saab kõikidest teekasutustasudega seotud muudatusettepanekutest lugeda
siit.
Seotud lood
Mina selles teemaksus katastroofi küll ei näe, ütles Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni president Einar Vallbaum Äripäevale.
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.