Drooni tootja Threod Systems müügijuht Indrek Vimberg rääkis Pärnu tarneahelakonverentsil, et droonid jäävad veel mõneks ajaks kasutusele peamiselt monitoorimisseadmetena.
Droonide tootmise globaalne turg on Vimbergi andmetel täna 7 miljardit dollarit. 89% troonidest toodetakse militaareesmärgil ja vaid 11% tsiviileesmärgil. 2020. aastaks kasvab turu maht 11 miljardi dollarini, millest 86% on militaarturg ja 14% tsiviilkasutuses.
Droonide kasutusalast umbes 50% moodustab info kogumine. Luure- ja mõõtmistegevuste osa on droonide kasutuses 30%, meteoroloogia 10% ja side 5%. Kõik muu, kaasaarvatud transport, on droonide tegevusest vaid ülejääv 5%, rääkis Vimberg.
Vimbergi sõnul sõltub droonide kasutamine äris ratsionaalsusest. Ilmselt tasub droone kasutada mingite erisaadetiste transportimiseks kuhugi kaugetele saartele või mujale raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. „Selliseid droone, mis aga tulevad akna taha ja koputavad akna peale, et teile on pakk, me nii pea ei näe,“ ütles Vimberg.
Vimbergi väitel jääb droonide põhiliseks tegevuseks lähiajal monitoorimine ja info kogumine. Näiteks maanteedel saab monitoorida teeauke või võrguettevõtted saavad vaadata oma kaablite paraboole talvel ja suvel, tõi Vimberg näiteid.
Ta prognoosis droonitehnoloogia kasutamise ja droonide arengut ka lähema 10 aasta jooksul. Tema sõnul võivad kaubalennukitest kaduda piloodid. Kui muidu on kokpitis kaks pilooti, siis droonitehnoloogia võimaldab ühel piloodil maapealt juhtida näiteks kümmet lennukit. Võimekamaks muutuvad ka droonidel kasutatavad sensorid ja iseseisev energia kogumine. Vimbergi sõnul on droonide nõrk koht endiselt lennuaeg. Vimberg leidis, et lennuaeg võiks jõuda kuu või kaheni. Tema prognooside kohaselt hakatakse droone kasutama ka tugijaamadena. Näites organisatsioonid, mis pakuvad e-teenuseid, saavad vajaliku infrastruktuuri paigaldada droonile ja viia see kiiresti sinna, kus on turg.
Seotud lood
DPD Groupi kuuluv GeoPost on loonud droonide ohutumaks opereerimiseks uue lahenduse – drooniterminali.
Pärnus toimus kahepäevane Tarneahelakonverents 2015 „Edu valem“. Kuulajate ette astus üle veerandsaja esineja ja külastati 3 ettevõtet.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.