Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul panustas kolmanda kvartali 2% majanduskasvu kõige enam töötlev tööstus, mille tootmismahud on sel aastal paranenud, tugev panus oli ka ekspordil.
Kolmanda kvartali 2,1% SKP kasv (aastases võrdluses) vastas Swedbanki ootustele. Kvartali võrdluses kasvas majandus 0,2%. „Mõõduka majanduskasvu jätkumisele viitas juba juulist paranema hakanud töötleva tööstuse eksport, mis toetas selle sektori tootmismahu kasvu,” märkis Mertsina pressiteates.
„Töötleva tööstuse tootmismaht on sel aastal järk-järgult paranenud ning esialgsetel andmetel panustas see sektor kolmanda kvartali majanduskasvu kõige enam. Mitmete kaupade ja teenuste hinnalangus koos tugeva palgakasvuga on suurendanud eratarbimist ning kiirendanud jaekaubanduse kasvu,” tõdes analüütik. „Esialgsete andmete järgi kolmandal kvartalil investeeringud aga vähenesid või vaid olid marginaalse kasvuga. Vaatamata sellele on Eestis investeeringute osakaal SKP-st teiste riikidega võrreldes (sh, Läti, Leedu ja EL keskmine) suhteliselt suur. Kaupade impordikasv kolmandal kvartalil küll kiirenes, kuid nõrk investeerimisaktiivsus oli sellele piduriks. Kuna ekspordikasv oli impordist tugevam, siis puhaseksport suurenes ja andis tugeva panuse majanduskasvu.”
Ligikaudu kolmandik kaupade ekspordi vähenemisest sel aastal on Mertsina sõnul seotud Venemaa turuga. „Venemaa suunalise ekspordi languse taga on sealse majandusolukorra, sealhulgas sisenõudluse, halvenemine. Augustis Venemaa poolt teatud põllumajandustoodetele ja toiduainetele kehtestatud sanktsioonide mõju Eesti majanduskasvule on olnud väike. Kuigi allapoole riskid on veidi alanenud, on need jätkuvalt suured ning võivad ohustada välisnõudluse oodatud paranemist,” leiab Mertsina.
Kiire palgakasv koos järgmisel aastal alaneva tööjõu maksukoormusega toetavad Swedbanki hinnangul tugeva eratarbimise jätkumist. Koos välisnõudluse paranemisega hakkab ettevõtete investeeringute kasv tasapisi paranema. Ettevõtete rakendamata kapitali osakaal on tasapisi vähenenud, samal ajal kui nende laenuportfell kasvab. Tugev nõudlus eluaseme järele toetab kodumajapidamiste investeeringute kasvu.
Selle aasta viimases kvartalis peaks mõõdukas majanduskasv peamiselt puhasekspordi ja eratarbimise toel jätkuma. Swedbanki eelmisel nädalal avaldatud prognoosi järgi kasvab Eesti majandus sel aastal 2% ning järgmisel aastal 2,5%.
Autor: aripaev. ee
Seotud lood
Kui ekspordi sihtriikide seas oli jaanuaris esikohal Rootsi, kuhu ka eksport enim suurenes, siis eksport Venemaale vähenes märkimisväärsed 53 miljonit eurot, teatas statistikaamet.
Esialgsetel andmetel suurenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2014. aasta III kvartalis võrreldes eelmise aasta III kvartaliga 2,1%, teatas statistikaamet.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.