Täna avaldatud teise kvartali maksebilansi kohaselt oli kaupade väljaveo maksumus viimase pooleteise aasta suurim. See kinnitab taas, et ekspordil on majanduskasvu taastumisel juhtiv roll, kommenteerib Eesti Panga rahanduspoliitika osakonna nõunik Andres Saarniit.
Andres Saarniit, Eesti Panga rahapoliitika osakonna nõunik
Erinevalt aasta esimestest kuudest oli eelmise aasta sama ajaga võrreldes suurem ka teenuste eksport. Peamiselt on kasvanud kaubavedude maht, kaubavedude maksumus oli ligi 15 protsenti väiksem kui 2007. ja 2008. aastal.
Väliskaubanduse ülejääk ulatus käesoleva aasta esimesel poolel viie protsendini sisemajanduse koguprodukti (SKP) suhtes, mis näitab, et sisenõudlus on jätkuvalt väga nõrk. Ülejääk on vähenenud küll juba alates eelmise aasta lõpust, kuid väga aeglases tempos.
Rahavoogude poolel oli jätkuvalt märkimisväärne roll Euroopa Liidu eelarvest saadavatel eraldistel, mis moodustasid rohkem kui kaks protsenti SKP suhtes. Erasektoris andsid tooni emaettevõtetelt võetud ühekordsed laenud, mistõttu välisvõla vähenemise trend ajutiselt katkes. Võlakoormus moodustas juuni lõpus endiselt ligikaudu 124 protsenti SKP suhtes. Samal ajal jätkus säästude paigutamine välismaale portfelliinvesteeringute vormis ja välisvarad suurenesid kvartaliga ligi kahe protsendi võrra.
Teises kvartalis suurenes kulla- ja välisvaluutareserv 3,3 miljardi krooni võrra ehk ligikaudu 6 protsenti SKP suhtes. Aastataguse ajaga võrreldes on reservvarad kasvanud 7 protsenti. Peaaegu pool reservide kasvust tuli väliskaubanduse ülejäägist.
Ehkki investeeringud jäävad lähema paari aasta jooksul sisemaistest säästudest tõenäoliselt väiksemaks, hakkab jooksevkonto ülejääk majanduskasvu kiirenedes vähenema.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majandusteadlase Edward Hugh hinnangul võiks Eesti majanduses praegu lähtuda põhimõttest "ekspordi või sure", kuna ilma tugeva ja jätkusuutliku ekspordisektorita ei suuda majandus kasvada.
Veonduse-laonduse lisandväärtus SKPsse jätkas teises kvartalis endiselt langemist, teatas Rahandusministeerium. Statistikaameti täpsustatud andmetel kiirenes sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasv käesoleva aasta teises kvartalis 3,1 protsendini.
Kui sa veel ei tea, millest koosneb sinu ettevõtte jalajälg, siis nüüd on paras aeg selgust saada. Praktiline ja personaalne koolitus aitab sul seda teha.