"Kindlasti saab töötlemine meie tegevuses märkimisväärseks tegevuseks," pidas Tallinna Sadama finantsjuht Marko Raid loomulikuks merevärava saamist lihtvahendajast peenema järgu ettevõtteks.
Liiatigi on ju se suund Tallinna Sadamas viimastel aastatel tasapisi kasvanud. Odav lihtvahendus annab ajapikku teed keerukamale, kuid tulusamale töötlusele.
Näiteks Alexela Terminal töötleb kütuseid 100%, see tuuakse laevadel sisse, ladustatakse, töödeldakse ja saadetakse laevadega edasi, seletas ta.
Niisamuti tuuakse, küll rongidega, sisse väetised, need pakendatakse ja saadetakse edasi. Teisalt, jah, tuleks nende töötlusmäära suurendada.
Huvitava sektorina nägi Raid, nüüd küll mõõnavat, kuid perspektiivset uute sõiduautode sadamasse vedu, nende müügieelset ettevalmistust ja kohendamist sihtregioonide jaoks.
Samas valguses nägi ta ka hiinalstega kauplemist, mille nimel tuleks ka kiirustada, et konkurendid ette ei saaks. Samas Daugava jõesuudmes laiuvat Riia Sadamat ta konkurendina ei näinud, on ju Tallinna Sadama infrastruktuur võimas ja see suudab edukalt vastu võtta ka väga suuri laevu.
Seotud lood
"Minu hinnagul on Tallinn jäänud Riia ja Kotka varju. See ongi läinud nii poliitilistel põhjustel," tõdes Eesti Laevaomanike Liidu tegevjuht Enn Kreem Tallinn Sadama kohta.
"See on ilmestav näide. See võiks puudutada ükskõik, mis valdkonda," avas Talllinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand Äriplaan 2010-l väljakäidud mõtet koostada Hiina autosid Eestis.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.