Laopindade turg Vilniuses oli esimene, mis reageeris üldisele majanduslangusele, selgus Colliers Internationali 2009. aastal valminud kinnisvaraturu ülevaatest.
Aastal 2008 kasvas Baltikumi ja Valgevene laopindade turg 7,1% (võrreldes 30%-ga 2007.a) ja turule tuli 289 300 ruutmeetrit uut laopinda. Umbes kolm neljandikku kõigist 2008. aastal planeeritud projektidest on edasilükatud ja koos kõikide uute projektidega (umbes 170 000 ruutmeetrit) ootavad teadmatuses oma tulevikku ja valmimisaega.
Ettevõtted on hakanud otsima võimalusi oma kulude optimeerimiseks ja üürikulude vähendamiseks. Sel aastal on oodata laopindade üürihindade korrektuure, ent hinnad ei tohiks siiski langeda alla 3 EUR ( 47 kr) ruutmeetri kohta kuus.
“Enamik turuosalisi regioonis on buumijärgselt ja oma seni mitte kuigi konservatiivse lähenemisega kinnisvarainvesteeringutesse jõudnud kriisi ja sisenenud langustsüklisse ilma põhjaliku ettevalmistuse ja analüüsita, veelgi enam – ilma alternatiivplaanita, mida saaks viivitusteta ellu rakendada,” sõnas Colliers Internationali Baltikumi ja Valgevene juhtivpartner Mihails Morozovs. ”Täna ongi suurimad väljakutsed seotud strateegiate väljatöötamisega igale konkreetsele projektile, kuidas loobuda senistest plaanidest ning stabiliseerida likviidsus ja vara väärtus, mis aitaksid turule püsima jääda ning vältida pankrotte.”
Seotud lood
Laopindade rendi ruutmeetri hind on viimase kvartaliga langenud 15%. Turul valitseb küll ladude üleküllus, ent häid pindu võib suvel ometi nappida.
Kuigi erinevalt elamispindadest laopindasid spekulatiivsetel eesmärkidel väga palju ei ehitatud, valitseb ka kinnisvaraturu selles sektoris ülapakkumine, kommenteeris laopindade turu hetkeseisu 1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter.
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.