Maksu- ja tolliameti riskianalüüsi tulemusena on selgunud, et transpordisektori madala maksudistsipliini tõttu jääb igal aastal riigieelarvesse laekumata hinnanguliselt ca 150 miljonit krooni aastas.
Seetõttu planeerib amet võtta vaatluse alla kogu transpordisektori, s.h taksonduse, reisijate- ja kaubaveod, selgitas MTA kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe. „Antud valdkonnas kasutatakse isikute mõjutamiseks erinevaid meetmeid, alustades tähelepanu juhtimisega läbi märgukirja ja lõpetades kontrolli ning karistuslike meetmetega. Maksuhalduri eesmärk maksude tasumise õigsuse kontrollimise kõrval on maksuseaduste rikkumiste ennetamine. Isikud, kes peale märgukirja saamist ei ole andnud maksuhaldurile tagasisidet ega teinud oma maksudeklaratsioonides parandusi, edastatakse peale täiendavat analüüsi maksukontrolli,“ lisas ta.
Tema sõnul on põhilised rikkumised ettevõtete puhul käibe varjamine ja ümbrikupalga maksmine. FIE-de puhul on põhilisteks rikkumisteks tulude varjamine ja kulutuste suurendamine.
Seotud lood
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.