Muuga sadamas esitleti paberivaba logistika testplatvormi, mille vahendusel saab reaalajas jälgida eksportkonteinerite laadimis-, tollimis- ja eelveoprotsesse. Maailmas ainulaadne süsteem vähendab tuntavalt paberimajandust, bürokraatiat ja kiirendab protsesse.
- Muuga sadamas esitleti testplatvormi Foto: Harro Puusild
ASi Tallinna Sadam juhatuse esimees Valdo Kalm selgitas, et uus tehnoloogia võimaldab viia miinimumini reisijate ja kaubavedajate ajakulu, vähendada liikluskoormust ning kaotada logistikaandmete menetlemisel tarbetu bürokraatia ja mitmekordne andmete dubleerimine.
“Põhimõtteliselt on tegemist riigi infosüsteemide andmevahetuskihi X-tee analoogiga logistikasektoris. Täna käivad terminalide kaubaliikumise operatiivandmed ja info vagunite liikumise kohta paljuski veel telefoni või e-maili teel ja juba olemasolevaid andmeid dubleerides,” märkis Kalm. “Uue platvormi puhul sisestatakse andmed ühe korra ja andmesüsteemid vahetavad infot edaspidi iseseisvalt juba otse.”
Platvorm põhineb plokiahelal ehk blockchain’il, mis tähendab, et kõik vajalikud andmed paiknevad korraga paljudes arvutisüsteemides krüpteeritud kujul nii, et neist saavad tegelikult aru ainult algsed andmete omanikud ja loojad. Sama süsteemi kasutavad ka krüptorahad.
Hetkel on maailmas käimas kaks suuremat plokiahelate logistikaplatvormide arendusprojekti. Üks neist ongi Muugal esitletud Soome-Rootsi-Eesti-Läti rahvusvaheline ühisprojekt SmartLog.
SmartLog on Euroopa Regionaalarengu Fondi poolt rahastatav 2,4 miljoni eurose eelarvega ja kolm aastat kestev Interreg Central Baltic’u projekt, mille juhtpartneriks on Kouvola Innovation OY (Soome).
Seotud lood
21. juunil esitletakse Muugal SmartLogi pilootprojekti käigus valminud logistikaplatvormi, mille vahendusel saab jälgida reaalajas eksportkonteinerite laadimis-, tollimis- ja eelveoprotsesse. Platvorm põhineb plokiahelal ehk blockchain’il, mille olemusest antakse samuti ülevaade.
SmartLogi välitööde juht, Sensei juhataja ja meie oma plokiahelaspetsialist Illimar Paul on veendunud uudse tehnoloogia revolutsioonilisuses. Ta kutsub ka teisi Eesti ettevõtjaid SmartLogi projektiga ühinema, sest nõnda saab esimeste seas osa tulevikust.
Interreg Central Balticu projektid peaksid lahendama reaalseid probleeme ja parendama konkreetseid ebaefektiivseid olukordi logistikas, ütles Interreg Central Baltic projektijuht Ivo Volt täna toimuval konverentsil SmartLog Pilot1: Blockchain Taking Logistics to 4.0.
Blockchain'ist ehk plokiahelast räägitakse viimasel ajal päris palju. Mis see siis ikkagi on ja milleks seda vaja läheb? Kõiki vastuseid teab plokiahelaspetsialist ja 2,4-miljonilise europrojekti SmartLog juht Mika Lammi.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.